Szczyt produkcji energii ze słońca przypada na najbliższe miesiące, lato zapowiada się bardzo ciepłe. Zainteresowanie fotowoltaiką nie spada, coraz więcej Polaków inwestuje w fotowoltaikę. Czas instalacji, ii to kilka tygodni, a korzyści widać od razu w niższych rachunkach za prąd.
Do inwestycji w panele słoneczne przekonuje wzrost cen energii elektrycznej, dostępne dotacje do mikroinstalacji, a także ulga termomodernizacyjna. Z miesiąca na miesiąc przybywa instalacji słonecznych, na dachach domów, co ciekawe nie tylko całorocznych, zauważyć można coraz więcej tych z instalacją fotowoltaiczną. Nas ten widok zawsze cieszy.
Na początku kwietnia 2020 roku, moc instalacji słonecznych podłączonych do sieci przekroczyła 1695 MW – podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To aż 180 % więcej niż rok wcześniej! Pandemia koronawirusa nie zatrzymała boomu, choć może teraz mieć wpływ na rynek. Osłabienie złotego może mieć wpływ na ceny paneli.
Ile możesz zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?
- Przedsiębiorcy, którzy zainwestują w mikroinstalację do 50 kW, oszczędzają na rachunkach za prąd od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie!
- Mieszkańcy domów, którzy statystycznie na dachach instalują 5-6 kW, oszczędzają miesięcznie kilkaset złotych! Bieżące zużycie zwykle pokrywa do 40% produkowanej energii. Reszta trafia do sieci i jest tam „magazynowana”. Prosument średnio odbiera w ciągu roku 70-80 % przekazanej do sieci ilości energii, nie ponosząc dodatkowych opłat.
Fotowoltaika, jaka moc?
Według statystyk PSE, ale także naszych wewnętrznych, największą popularnością cieszą się teraz instalacje o mocy do 10 kW. Jest to granica mocy, powyżej której właściciel mikroinstlacji do 50 kW – odbiera z sieci nie 80% a 70% przekazanej energii. Pamiętać należy również, że z programu Mój Prąd na instalację słoneczną o mocy 2-10 kW można otrzymać do 5 tys. zł dotacji. Program skierowany jest do osób indywidualnych, które zainwestowały w fotowoltaikę po 23 lipca 2019 r.
przeczytaj również: Kiedy dotacja „Mój Prąd” NIE opłaca się?
Ile prądu produkuje fotowoltaika?
Średnio w polskich warunkach optymalnie zlokalizowana i dobrze wykonana instalacja jest w stanie wyprodukować około 1 000 kWh / rocznie z każdego 1 kW mocy. 2/3 produkcji przypada od kwietnia do września. W inwestycji liczy się sprawność paneli, ich kąt nachylenia, usytuowanie, podłączenie, monitoring, a także serwis. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej firmy.
Instalacja fotowoltaiczna: Czym jest sieć?
Po instalacji paneli, następuje instalacja do operatora systemu dystrybucyjnego, zazwyczaj po ok. 30 dniach na zamontowanie dwukierunkowego licznika, następuje instalacji i podłączenie instalacji do sieci. Jak się okazuje, to nie zawsze jest oczywiste. Urząd Regulacji Energetyki, ma coraz więcej sygnałów o odmowach przyłączenia instalacji do sieci. Zazwyczaj problemem jest źle zainstalowana instalacja, błędne dostosowanie wnioskowanej mocy do możliwości sieci, niedostosowanie wnioskowanych terminów do możliwości realizacji zadań, niestety firmy, które są na rynku krótko, nie wiedzą jak zrobić to sprawnie i szybko, a klienci muszą czekać.
Czy boom na fotowoltaikę będzie trwało?
Od ponad 8 lat zajmujemy się doradztwem energetycznym, fotowoltaika jest swego rodzaju oczkiem w głowie, posiadamy ponad 100 doświadczonych doradców energetycznych w całym kraju. Widzimy, że z miesiąca na miesiąc zainteresowanie rośnie. Głównie ze względu na swego rodzaju pozytywne doświadczenie, rekomendacje osób, które zdecydowały się na inwestycję na początku nowości, jaką była fotowoltaika, kilka lat temu. Wiele osób decyduję się na zwiększenie mocy, lub po sprawdzeniu instalacji w domu inwestycje w firmie lub odwrotnie.
Według danych NFOŚiGW w programie Mój Prąd, wypłacono ponad 21,2 tys. dotacji na instalacje o mocy ponad 164 MW. Najwięcej instalacji powstało jak dotychczas w województwach: śląskim (4,2 tys.), mazowieckim (3,9 tys.) i małopolskim (3,4 tys.). W programie zostało jeszcze do rozdysponowania 868 mln zł.
Patrząc na te liczby, można analizować, że jeszcze wiele przed nami, a tak zwany boom na fotowoltaikę szybko nie minie!
Przeczytaj również: 10 porad na niższe rachunki za energię w firmie!