Powietrzna pompa ciepła to najbardziej efektywne i ekologiczne źródło ciepła dla domu. Dzięki wydajnej sprężarce i zastosowaniu gazów chłodniczym pompa jest w stanie pozyskać z otocznia praktycznie nieograniczone ilości energii cieplnej i oddać ją do instalacji grzewczej budynku. Nie spala przy tym żadnego paliwa.
Jak to możliwe?
Powietrzna pompa ciepła do swojej pracy potrzebuje prądu elektrycznego, a prąd to jeden z najdroższych nośników energii. Zdawać by się mogło, że ogrzewanie pompą jest wygodne, ale musi być drogie. Tak nie jest, bo pompa nie wytwarza ciepła, lecz transportuje ciepło z jednego środowiska do drugiego, na przykład z powietrza wokół domu do grzejników. Pompa ciepła potrzebuje prądu tylko do napędzania sprężarki, wentylatorów i elektrozaworów, a są to elementy o bardzo małym zużyciu prądu.
Odpowiednia pompa ciepła jest w stanie ogrzać każdej wielkości dom zużywając przy tym ponad czterokrotnie mniej energii elektryczne niż grzałki. Jest to więc nowoczesny, ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania budynków. Odpowiednio dobrana do charakterystyki cieplnej budynku z powodzeniem zastępuje tradycyjne kotły grzewcze na węgiel, ekogroszek, pellet czy gaz. Jest przy tym tańsza w eksploatacji.
Aby uzyskać tak dobre wyniki, warto powierzyć jej dobór firmie Doradcy Energetyczni. Pompa przewymiarowana będzie nieekonomiczna i łatwo może zepsuć się w niej kompresor. Za mała moc pompy to niedogrzanie budynku, brak komfortu, długa praca grzałek wspierających i wyższe rachunki. Ważne są także zbiorniki buforujące ciepło, przekroje rur i parametry pomp obiegowych. Warto więc powierzyć dobór i wykonanie instalacji firmie z doświadczeniem w branży.
Nasze pompy ciepła możemy również połączyć z istniejącym kotłem na gaz, i w ten sposób zbudować system hybrydowy. Taki system będzie w standardowych temperaturach ogrzewał dom za pomocą pompy ciepła, ale gdy pojawią się bardzo niskie temperatury, dom będzie dogrzewany piecem.