Pompy ciepła

Czym jest pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła to najbardziej efektywne i ekologiczne źródło ciepła dla domu. Dzięki wydajnej sprężarce i zastosowaniu gazów chłodniczym pompa jest w stanie pozyskać z otocznia praktycznie nieograniczone ilości energii cieplnej i oddać ją do instalacji grzewczej budynku. Nie spala przy tym żadnego paliwa.

Jak to możliwe?

Zasada działania pompy ciepła

  • Działanie pompy ciepła najłatwiej zilustrować pracą lodówki.
  • Pracująca lodówka pochłania ciepło, które znajduje się w jej wnętrzu i oddaje je na zewnątrz. W efekcie mamy chłód w lodówce i czujemy ciepło przykładając rękę do jej pleców.
  • Każda lodówka ogrzewa więc trochę nasz dom, bo prawdę powiedziawszy jest… pompą ciepła, tyle że bardzo małą.
  • Pompa ciepła pracująca w budynku pochłania ciepło ze środowiska (np. z powietrza) i wprowadza wydobyte ciepło do systemu centralnego ogrzewania.
  • Mogą w nim być zainstalowane grzejniki, chociaż najbardziej efektywnie pracuje pompa podłączona z ogrzewaniem podłogowym.
  • Pompa ciepła nie wytwarza energii cieplnej, ona przekazuje ją ze środowiska naturalnego.
  • Dobra pompa ciepła potrafi znaleźć ciepło w powietrzu o temperaturze -20 st C.

Pompa ciepła – czy to się opłaca?

Powietrzna pompa ciepła do swojej pracy potrzebuje prądu elektrycznego, a prąd to jeden z najdroższych nośników energii. Zdawać by się mogło, że ogrzewanie pompą jest wygodne, ale musi być drogie. Tak nie jest, bo pompa nie wytwarza ciepła, lecz transportuje ciepło z jednego środowiska do drugiego, na przykład z powietrza wokół domu do grzejników. Pompa ciepła potrzebuje prądu tylko do napędzania sprężarki, wentylatorów i elektrozaworów, a są to elementy o bardzo małym zużyciu prądu.

COP – czyli jak bardzo oszczędna jest pompa ciepła?

  • COP (Ceofficient of Performance), czyli wskaźnik wydajności energetycznej to najistotniejszy parametr pompy ciepła, gdy porównujemy ją do zwykłego ogrzewania elektrycznego lub gdy porównujemy pompy ciepła między sobą.
  • Wyraża on stosunek ilości dostarczonego do budynku ciepła do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej. Im wyższa jego wartość, tym pompa ciepła jest tańsza w eksploatacji. Średnie sezonowe COP pomp powietrznych może wynosić nawet ponad 4,5.
  • Oznacza to, że pompa ciepła dostarczając do budynku ponad 4,5 kWh energii cieplnej zużyje do tego niecały 1 kWh energii elektrycznej. Jest to możliwe, ponieważ resztę energii cieplnej pompa pobierze z powietrza. Zwykła grzałka elektryczna, aby wytworzyć tę samą ilość energii cieplnej potrzebuje ponad 4 razy więcej energii elektrycznej.

Wygodna alternatywa dla tradycyjnych kotłów

Wygodna i tania w eksploatacji alternatywa dla nieefektywnych kotłów na ekogroszek, pellet, gaz
Bezkonkurencyjność pod względem obsługi i kosztów codziennej eksploatacji
Nie martwisz się o zakup i składowanie paliwa, nie myślisz o czyszczeniu komina i przeglądach
Bezobsługowość i bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Pompa ciepła od Doradców Energetycznych

Odpowiednia pompa ciepła jest w stanie ogrzać każdej wielkości dom zużywając przy tym ponad czterokrotnie mniej energii elektryczne niż grzałki. Jest to więc nowoczesny, ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania budynków. Odpowiednio dobrana do charakterystyki cieplnej budynku z  powodzeniem  zastępuje tradycyjne kotły grzewcze na węgiel, ekogroszek, pellet czy gaz. Jest przy tym tańsza w eksploatacji.

Aby uzyskać tak dobre wyniki, warto powierzyć jej dobór firmie Doradcy Energetyczni. Pompa przewymiarowana będzie nieekonomiczna i łatwo może zepsuć się w niej kompresor. Za mała moc pompy to niedogrzanie budynku, brak komfortu, długa praca grzałek wspierających i wyższe rachunki. Ważne są także zbiorniki buforujące ciepło, przekroje rur i parametry pomp obiegowych. Warto więc powierzyć dobór i wykonanie instalacji firmie z doświadczeniem w branży.

Nasze pompy ciepła możemy również połączyć z istniejącym kotłem na gaz, i w ten sposób zbudować system hybrydowy. Taki system będzie w standardowych temperaturach ogrzewał dom za pomocą pompy ciepła, ale gdy pojawią się bardzo niskie temperatury, dom będzie dogrzewany piecem.

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz, odezwiemy się z optymalną ofertą!

Co Cię interesuje?
Powyższa zgoda jest wymagana. * Wymagane pola