Magazyny energii dla instalacji fotowoltaicznych

Do instalacji PV można dołączyć magazyn energii (inaczej akumulatory, baterie). Taka instalacja jest podłączona do sieci, jednocześnie korzystając z magazynu energii, w którym składuje nadwyżki produkcji do wykorzystania później. 

Dzięki temu prosumenci mogą zwiększyć poziom autokonsumpcji z instalacji PV – mniej energii będą oddawać i pobierać z sieci. Zwiększy się opłacalność fotowoltaiki, ponieważ w systemie net-billingu sprzedaje się  energię do sieci po cenie rynkowej, a kupuje z sieci po cenie taryfowej – z doliczonym podatkiem VAT i kosztem dystrybucji.

Dodatkowe korzyści można uzyskać, przechodząc na taryfę G12 – magazyn może ładować się w niskiej taryfie nocnej, a oddawać energię w dzień, dzięki czemu można zredukować korzystanie z wysokiej taryfy do zera.

Dzięki dodatkowym oszczędnościom generowanym przez magazyn, do pokrycia potrzeb energetycznych prosumenta wystarczy mniejsza instalacja PV. 

Żywotność magazynu zależy od intensywności i warunków użytkowania oraz modelu akumulatorów. Np. akumulatory produkcji Sofar przy standardowym wykorzystaniu (jeden cykl ładowania dziennie) powinny pracować ok. 15 lat. Sofar udziela 10 lat gwarancji na akumulatory.

magazyn energii

Rozliczenia godzinowe od 01.07.2024

Magazyny staną się jeszcze bardziej opłacalne w momencie przejścia na rozliczenia godzinowe, planowanego od 01.07.2024 – wtedy pojawią się różnice w cenie sprzedaży energii w poszczególnych godzinach, i magazyn może przynieść dodatkowe korzyści, magazynując energię kiedy jest tania, a sprzedając kiedy jest droga.

magazyn energii

Magazyn energii jako źródło awaryjne

Magazyn energii może być także wykorzystany jako zapasowe źródło energii w momencie awarii sieci (EPS – emergency power supply) – ale nie wszystkie systemy magazynowania mają tę funkcję.   

Instalacje hybrydowe to instalacje które mają możliwość pracy offgrid (przy zasilaniu awaryjnym), ale pozostają podłączone do sieci. Potrzebują do działania inwertera hybrydowego i akumulatorów. Można podłączyć wydzielone obwody, które będą zasilane z magazynu przy awarii sieci, instalacja PV również będzie wtedy pracować. 

emergency power supply
schemat działania magazynu energii w połączeniu z fotowoltaiką

Koszt magazynu

Koszt instalacji z magazynem energii zależy głównie od wielkości magazynu. Oprócz kosztu samych akumulatorów należy dodatkowo uwzględnić wyższą cenę inwertera hybrydowego i montażu magazynu. Przykładowo instalacja z magazynem o pojemności 10 kWh będzie droższa od analogicznej instalacji bez magazynu o ok. 45 tys. zł. 

W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 000 zł dotacji na magazyn energii. Dodatkowo jest wtedy przewidziane 7000 zł dotacji na instalację PV i 3000 zł na system zarządzania energią (tzw. EMS – standardowa funkcja inwertera hybrydowego). Czyli łącznie na instalację z magazynem można uzyskać nawet 26 000 zł dotacji. Limitem jest 50% kosztów kwalifikowanych (dotacja nie może być wyższa niż 50% ceny instalacji).  

Na zwykłą instalację bez magazynu można otrzymać dotację 6000 zł. Na instalację z magazynem można łącznie dostać 26 000 zł. Czyli realne dofinansowanie do magazynu to nawet 20 000 zł.

trzyfazowy falownik hybrydowy - magazyny energii

Zalety i wady magazynów energii

Zalety Wady
Większe oszczędności na rachunkach Wysoka cena
Zasilanie awaryjne Bardziej skomplikowana instalacja
Odporność na zmiany cen i rozliczeń Zajmuje miejsce
Wysokie dotacje na magazyn
Obniżenie potrzebnej mocy instalacji PV

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz, odezwiemy się z optymalną ofertą!

Co Cię interesuje?
Powyższa zgoda jest wymagana. * Wymagane pola