Koniec roku i początek nowego to dobry czas na podsumowania. Zdecydowaliśmy się napisać kilka słów, o tym co wydarzyło się na rynku fotowoltaiki w 2019 roku jako podsumowanie, a także co będzie się działo w 2020 roku.
Jak szacuje nasza spółka, ale także inne firmy działające w branży fotowoltaicznej w Polsce, moc elektrowni fotowoltaicznych w kraju w ubiegłym roku zwiększyła się bardziej niż we wszystkich poprzednich latach i to liczonych łącznie! W dodatku to nie koniec, ponieważ rok 2020 szacuje się jeszcze wyżej, można więc rzec, że rynek instalacji fotowoltaicznych przeżywa wielkie boom!
Zainteresowanie energią odnawialną utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych lat. W minionym 2019 realizowaliśmy, sporo inwestycji zarówno dla firm, jak i osób prywatnych, głównie ze względu na dotacje, które oferują miasta, gminy czy inne dotacyjne projekty ogólnopolskie.
Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych łączna moc zainstalowana PV w sektorach prosumenckim, komercyjnym jak również w systemach przemysłowych osiągnęła w 2019 r. 1 GW. Szacuje się natomiast, że w 2020 r. moc osiągnąć może ponad 2 GW.
W dodatku ten rok był rozwojowy również pod kątem zmian w prawie m.in. VAT 8% dla instalacji fotowoltalicznych, ulgi w podatkach czy nowelizacja ustawy o OZE. Zmiany w ustawach, ułatwiły oraz zwiększyły dostępność, co pozytywnie wpłynęło na zainteresowanie tematem fotowoltaiki.
Pamiętajmy jednak, że temat wciąż rozkwita, wiele się zmienia, ponieważ trend wciąż jest nowym w naszym kraju, a systemy i firmy produkujące je wciąż rozwijają się. Skupienie cały czas jest na wydajność, moc i uzysk energii. Dodatkowo zarządzanie za pomocą aplikacji czy chmury.
Patrząc na zainteresowanie w 2019 roku, zapowiadane zmiany oraz niepewne ceny energii, jesteśmy przekonani, a właściwie widzimy to już po pierwszych dniach stycznia, że zainteresowaniem tematem będzie rosło. Na rynku pojawia się coraz więcej zainteresowanie nie tylko ze strony firm, inwestorów, ale także osób prywatnych.
przeczytaj również: Kiedy dotacja „Mój Prąd” NIE opłaca się?
Firmy produkujące konstrukcje do systemów fotowoltaicznych, przyznają, że wzrosty są nieoczekiwanie wyższe, niż zakładano. Dlatego tutaj zwracamy uwagę, żeby zainteresować się tematem odpowiednio wcześniej, ponieważ czas oczekiwania na systemy może się wydłużać. Już w poprzednim roku było to duże wyzwanie! Brak wystarczającej dostępności komponentów służących do budowy instalacji fotowoltaicznych wynika z braku przygotowania producentów na tak szybki i duży przyrost instalacji w Polsce.
Ważnym aspektem są rozwiązania prawne, które w nowym roku również nas czekają, to czego życzylibyśmy sobie my to aby były one stabilne i gwarantowały dopływ kapitału z instytucji finansowych, niezbędnego przy realizacji dużych projektów. Mówi się, że ważną rolę może odegrać zapowiedziany pełnomocnik ds. OZE, a dobrym krokiem byłoby również powołanie pełnomocnika ds. prosumentów, ponieważ jest wiele kwestii, na które w tak szybko rozwijającym się sektorze trzeba reagować. Przykładem jest wejście ustawy o odnawialnych źródłach energii, ale nadal brakuje rozporządzenia do tych zapisów.
W kwestii dotacji mamy zapowiedź kontynuacji programu dla osób fizycznych Mój Prąd prowadzonego przez NFOŚiGW. To dobra wiadomość dla konsumentów, która z pewnością zachowa, a nawet i zwiększy obecne tempo rozwoju eko energii.