Krzyż z paneli fotowoltaicznych na kościele?!

W miejscowości Pleszewo (woj. wielkopolskie) powstała ciekawa instalacja fotowoltaiczna, pierwsza taka w naszym kraju ze względu na rodzaj budynku, ale i kształt. Jest to instalacja fotowoltaiczna w kształcie krzyża, na elewacji kościoła, ma ona 12 metrów wysokości i jest obiektem, który ma dać parafii oszczędność, ale jak się okazuje nie tylko.
Proboszcz parafii wspomina, że parafia płaciła spore rachunki za prąd sięgające nawet 1 500 zł, szukał sposobów na obniżenie rachunków. Dodatkową inspiracją dla niego było przesłanie papieża Franciszka, aby dbać o środowisko. Dlatego zdecydował się na instalację.

Dlaczego kształt krzyża?
– Chcieliśmy obniżyć rachunki za prąd. Wtedy pojawił się pomysł zainstalowania paneli fotowoltaicznych na świątyni. Zobaczyliśmy, że najbardziej naświetlona jest ściana szczytowa budynku. Tam zawisły. Kształt krzyża przypomina o zbawieniu, odkupieniu człowieka – mówił w wywiadzie ks. Krzysztof Guziałek, proboszcz parafii św. Floriana w Pleszewie.


Parafianie zareagowali pozytywnie! Dodatkowo oprócz oszczędności, jak mówi sam proboszcz, krzyż ma zwrócić na siebie uwagę w dzień oraz w nocy ponieważ został dodatkowo podświetlony. Widać go z daleka i przypominam nam o miejscu świętym, zapraszając do środka.

Jakie oszczędności ma przynieść instalacja na kościele?
Instalacja działa od grudnia. W letnie miesiące produkować będzie 5,2 kW prądu. W tej chwili, z uwagi na małą liczbę godzin słonecznych, jest to około 1 kW.

przeczytaj również: Fotowoltaika czy się opłaca? Fotowoltaika czy warto?

Cieszymy się na te informacje o instalacji fotowoltaiki na kościele. Brawa dla ks. Krzysztofa Guziałka za pomysł na wprowadzenie innowacji, pójście za duchem czasu! W dodatku z tego co zdążyliśmy się dowiedzieć panele na froncie kościoła to dopiero początek! Duchowny planuje kolejne inwestycje w proekologiczne źródła energii.

 

Podoba Ci się ten pomysł?
Chcesz zamontować panele w swoim domu? A może chcesz, aby Twoja parafia była drugą w Polsce, która zaraz po Pleszewie zainstaluje panele?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas!

kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

 

Czy warto mieć panele fotowoltaiczne?