4 najczęstsze usterki oraz błędy instalacji fotowoltaicznych

Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej rynek fotowoltaiki jest najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Największe wyniki odnotowuje się w mikroinstalacjach, zarówno tych indywidualnych jak i firmowych. Duża popularność fotowoltaiki, spowodowana jest oszczędnością. Klienci pytają nas jak z usterkami i wadliwością urządzeń? Zebraliśmy wszystkie sytuacje, które z naszego doświadczenia mogą wpłynąć na uwagę podczas instalacji.  Przeczytaj najczęstsze problemy instalacji fotowoltaicznych.

(1) Czy ogniwo fotowoltaiczne może popękać?

Tak zdarzały się takie sytuacje. Powody powstania mikropęknięć w ogniwach fotowoltaicznych to:

  • słaba jakości wykonania,
  • transportowanie w nieodpowiednich warunkach.

Pęknięcia często są skutkiem oddziaływania obu tych powodów. Zazwyczaj taką usterkę wyłapuje się na etapie instalacji.

(2) Czy kable mają znaczenie? 

Kable solarne są łącznikiem pracy kilku urządzeń, dlatego powinny posiadać podwójną izolację i gwarancję. Zastosowanie słabej jakości kabli lub takich o niewłaściwym przekroju może prowadzić do szybkiego ich uszkodzenia, a nawet zniszczenia izolacji, a w następstwie do powstania łuku elektrycznego, bardzo podobnego do tego powstającego podczas spawania. To wywołuje wysoką temperaturę, a finalnie może doprowadzić do pożaru.

Czytaj także: Mój Prąd wyczerpany. Jakie dotacje do fotowoltaiki można teraz dostać?

(3) Serce instalacji – inwerter 

Inwerter odpowiada w instalacji za przetwarzanie prądu stałego w zmienny. Powinien być wykonany z bardzo dobrej jakości komponentów elektronicznych. Słabej jakości urządzenie, może zmniejszać efektywność całej instalacji i prowadzić do jej uszkodzenia.

(4) Pożary?! Przepięcia?

Instalacja fotowoltaiczna powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz przeciwprzepięciowe. Brak odpowiednich zabezpieczeń takich jak rozłączniki izolacyjne, aparaty przeciwprzepięciowe, czy odpowiednio dobrane bezpieczniki topikowe, mogą doprowadzić nie tylko do uszkodzenia innych elementów, ale nawet pożaru.

Podsumowanie

Jeśli nie znasz się na instalacji fotowoltaicznej, nie próbuj dokonywać napraw samodzielnie! Uszkodzone elementy powinny zostać sprawdzone i naprawione przez specjalistyczny serwis i elektryka. Warto dodać, że  usterki nie wynikają ze zużywania się materiałów ani nie zdarzają się często na instalacjach wykonanych i sprawdzonych przez profesjonalne firmy i dobrej jakości sprzęt. Najczęściej błędy wynikają z nieodpowiedniego projektu, komponentów czy samej instalacji. Dlatego warto postawić na certyfikowane komponenty, a także zlecać instalację konstrukcji wyłącznie doświadczonym monterom.  Dbałość o szczegóły, wtyczki, kable, zabezpieczenia oraz montaż niwelują ryzyko potencjalnego pożaru. Między innymi właśnie z tego powodu ustawodawca-rząd wprowadził konieczność uzgadniania projektu instalacji fotowoltaicznej z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Najważniejsza rada jest zatem następująca: wybierajmy rozważnie. Nie kierujmy się jedynie ceną, a także zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo i jakość wykonania.

Zobacz nasze portfolio wykonanych instalacji: portfolio Doradcy Enegeryczni

 

 

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________