Czy panele fotowoltaiczne należy myć?

Pora na wiosenne porządki! Każda pora roku w pewien sposób wpływa na nasze panele fotowoltaiczne, dlatego ważne jest, aby zapewnić panelom odpowiedni serwis i utrzymanie.

Moc paneli polskich instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na rok! W roku 2021 wynosi już blisko 2,3 G. Korzystanie z energii słońca to nie tylko postawienie paneli. Musimy być świadomi, że do efektywnego działania wymagana jest odpowiednia konserwacja i serwis.

Rodzaj i szybkość zabrudzenia zależy przede wszystkim od umiejscowienia naszych paneli fotowoltaicznych. Całkiem inaczej będą brudziły się panele umiejscowione na dachu w pobliżu drzewa liściastego, a inaczej na pustym polu. Na zabrudzenie ma również wpływ – stopień zanieczyszczenia powietrza i bliskość kominów. Pamiętajmy, że jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie występują częste opady deszczu, to panele fotowoltaiczne będą szybciej się brudziły.

Panele fotowoltaiczne mogą brudzić się powierzchownie, czyli cały panel uległ zanieczyszczeniu lub miejscowym np. przez liście, nasiona drzew lub odchody. Jak się okazuje, to właśnie ten ostatni czynnik, czyli ptasie odchody są szczególnie trudne do usunięcia. Po szybkim zaschnięciu, nawet intensywny deszcz nie jest w stanie ich spłukać. Ten problem najczęściej dotyka paneli fotowoltaicznych znajdujących się blisko stawów rybnych czy sadów owocowych. Szacuje się, że duża plama zanieczyszczenia na panelu może obniżyć pozyskiwanie energii nawet o 20%!

Głównym źródłem zanieczyszczeń pozostaje wszechobecny kurz. Występuje w każdych warunkach i lokalizacji, muszą się z nim mierzyć właściciele paneli mieszkający zarówno w dużych miastach jak i na otwartych polach lub farmach. Kurz, który osiadł na naszych panelach ulega zabryleniu i zestaleniu tworząc tym samym, plamy o różnej przepuszczalności światła co oczywiście niekorzystnie wpływa na działanie paneli. Spadki poboru mocy mogą wynosić od 10 do 50 % lub całkowicie zablokować cześć pracy modułu panelu.

Zbliża się wiosna – zadbaj o panele fotowoltaiczne!

Niestety, zima mimo pięknych białych opadów śniegu – niesie ze sobą najwięcej osadów, które osiadają na panelach fotowoltaicznych. Topniejacy śnieg zawiera w sobie zanieczyszczenia środowiskowe (kurz, smog), które gromadzą się w dolnych częściach panelu. Mimo, że panele posiadają specjalne powłoki chroniące to najlepszą praktyką jest dobre i systematyczne dbanie o panele fotowoltaiczne.

Zbliżająca się wiosna to odpowiednia pora na oczyszczenie naszych paneli fotowoltaicznych i przygotowanie ich do wydajniejszej pracy w nadchodzących porach roku. Poświęćmy panelom odpowiednią ilość czasu, aby doprowadzić je do perfekcyjnego połysku, co skutkować będzie dłuższą i lepszą pracą i poborem mocy ze słońca.

 

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________