Dlaczego Wrocław płaci niższe rachunki za prąd?

Wrocław od ponad 1,5 roku intensywnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Jako pierwsze miasto w Polsce stworzył największą miejską elektrownię fotowoltaiczną na 35 wrocławskich blokach. Jak się okazuje nie przestaje na tym ponieważ na początku września radni miasta Wrocław na sesji Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego lub pompy ciepła. 

Pisaliśmy o tym w tym artykule:

Wrocław – zwolnienie od podatku od nieruchomości dla inwestujących w fotowoltalikę

Jak wyglądało podsumowanie po korzystaniu z miejskiej elektrowni fotowoltaicznej na 35 blokach mieszkalnych we Wrocławiu? Czy fotowoltaika się opłaca? 

Pracownicy Spółdzielni podsumowali wszystkie faktury z pierwszego roku jej działania i podzielili się tym. Całą analizę przedstawiamy poniżej.

Z przedstawionych danych wynika, że udało się wyprodukować aż 10% więcej energii elektrycznej dzięki panelom fotowoltaicznym niż zakładały prognozy tej inwestycji. Co ciekawe większa od przewidywań jest również korzyść dla środowiska. Instalacje fotowoltaiczne na 35 dachach we Wrocławiu miały ograniczyć o 557 ton emisję CO2 do atmosfery a zredukowały ją aż o 600 ton! To wspaniały wynik!

Ale to nie wszystko!
Jak mówi Józef Śnieżek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe największej miejskiej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce i unikatowej w Europie – wynik jest zadowalający a dzięki niemu nie przestanie tylko na tym. Planuje rozbudowę i kolejne ciekawe projekty ekologiczne.

Miejska elektrownia fotowoltaiczna we Wrocławiu w liczbach:

  • zamontowano 2771 paneli fotowoltaicznych
  • na dachu 35 budynków
  • panele zajęły powierzchnię 0,5 ha
  • łączna moc instalacji to 739 kWp

Na pozytywną ocenę projektu wpływa wiele czynników m.in jakość oraz rodzaj ogniw paneli fotowoltaicznych, ilość, powierzchnia a także liczby godzin w ciągu roku. Wniosek jest oczywisty – obecne warunki w naszym kraju sprzyjają inwestowaniu w fotowoltaikę. Mamy coraz więcej słonecznych dni. Dla przykładu: w kwietniu 2018 roku odnotowano we Wrocławiu aż 284,3 słoneczne godziny. Dziesięć lat wcześniej było ich w tym miesiącu 188,2, a w 2001 r. – 150. Czy ktoś jeszcze ma wątpliwość co do tego czy fotowoltaika się opłaca?

Wrocław – zwolnienie od podatku od nieruchomości dla inwestujących w fotowoltalikę
fot. źródło: SM Wrocław-Południe

Co zasila elektrownia słoneczna?
Wiele osób nadal myśli, że fotowoltaika to tylko dodatek, tymczasem taka energia bardzo często zasila większość zapotrzebowania energetycznego m.in części wspólne budynków: windy, oświetlenie korytarzy, wejść i otoczenia, maszynownie oraz hydrofornie a także może współpracować pompami ciepła, które będą produkowały energię cieplną dla podgrzania wody.

Wracając do naszej wrocławskiej miejskiej elektrowni fotowoltaicznej inwestorzy zapowiadają, że po zakończeniu spłat pożyczek dla inwestycji fotowoltaicznej, gdzie pierwsza nastąpi już za 6 lat, opłaty dla mieszkańców za prąd do części wspólnych obniżą się średnio aż o 75 %. Dla tych co żyją teraźniejszością dodamy, że już dziś, w związku z produkcją własnej energii, mieszkańcy nie odczują wzrostu cen energii elektrycznej. Dla przykładu: jeżeli cena rynkowa wzrośnie o 40%, to mieszkańcy tego osiedla odczują finansowo podwyżkę o 10%.

Ile to kosztowało?
Przedstawiciele spółdzielni informują, że mieszkańcy nie ponieśli żadnych kosztów w związku z uruchomieniem Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. Przedsięwzięcie zostało w całości sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu Prosument z uzyskanej dotacji 1,7 mln zł i pożyczki w kwocie 2,5 mln zł.

Podsumowując: Rok Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej w liczbach

  • 760 tys. kWh produkcji energii elektrycznej z OZE – prognozowana: 700 tys. kWh,
  • 600 ton rocznie mniej emisji CO2 – prognozowana: 557 ton CO2 mniej,
  • 120 tys. zł roczne koszty energii – 425 tys. zł koszty roczne energii przed instalacją elektrowni,
  • 303 tys. zł roczna rata spłaty pożyczki wraz z odsetkami,
  • 15 tys. mieszkańców Spółdzielni korzystających z czystej energii w częściach wspólnych ich budynków.

 

Chcesz otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę?

Pomagamy w uzyskaniu środków a dzięki naszym ekipom monterów realizujemy inwestycje w 1 miesiąc.

Zapraszamy do kontaktu 22 370 29 70