Jak zacząć z panelami słonecznymi? Przygoda z fotowoltaiką w 5 krokach!

Przygotowujesz się do założenia fotowoltaiki? Nie wiesz co dokładnie potrzebujesz aby czerpać energię ze słońca? Sprawdź nasz przewodnik i wybierz najlepsze panele słoneczne!

(1) Rachunki

Przygoda z panelami słonecznymi i fotowoltaiką zaczyna się przede wszystkim od zajrzenia do własnego portfela, a dokładniej przyjrzenia się rachunkom za prąd. Gdy wiemy ile zużywamy rocznie prądu możemy przygotować się do fotowolatiki. Zazwyczaj dom rodzinny zużywa ok 3000-6000 kWh /rocznie. Jednak lepiej sprawdzić własne rozliczenia. Lepiej jest zsumować wszystkie rachunki niż mnożyć 1 miesiąc razy 12. W każdym miesiącu zużycie prądu może się różnić. Wiele zależy od urządzeń z jakich korzystamy. Sprawdź również jakie zakupiłeś w ostatnim czasie a jakie planujesz! Jeśli myślisz o klimatyzacji, zużycie wzrośnie! 

(2) Patrz w przyszłość

Fotowoltaika to inwestycja na bardzo długie lata. Niestety wiele ludzi nieznających się na temacie wypowiada się negatywnie ze względu na wysoką cenę i nie patrzy przyszłościowo. Twoja energia słoneczna będzie miała za zadanie pokryć w 100% Twoje zapotrzebowanie energetyczne. Zastanów się więc czy na przestrzeni lat może się coś zmienić? Może w planach jest dodatkowy członek rodziny? Może planujesz zakupić pompę ciepła lub zamontować ogrzewanie elektryczne? Warto to przemyśleć! Niektóre inwestycje w dom, mogą zmniejszyć lub zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne czy to klimatyzacja, czy zmiana oświetlenia na ledowe, a nawet zakup elektrycznego samochodu.

(3) Sprawdź moc do zużycia

Znając już roczne zużycie prądu i plany warto skupić się na mocy instalacji. Ważne jest, aby instalacja całościowo pokryła zapotrzebowanie, jednak nie warto kupować instalacji znacznie przekraczającej zapotrzebowanie, ponieważ jeśli konsument wyśle do sieci więcej prądu, niż odbierze z niej w ciągu dwóch kolejnych lat, to nadwyżka energii bezpowrotnie przepada.

Dla przykładu, jeśli roczne zapotrzebowanie rodziny wynosi 4000 kWh to warto zainwestować w panele słoneczne o mocy 4,8 kW .

(4) Wizyta na dachu

Kolejny ważny punkt! Warto sprawdzić możliwości naszego dachu oraz odległości ścian od ogrodzenia, drogi, ponieważ wiele paneli słonecznych montowanych jest na ścianach. Mimo, że dach najlepszym miejscem nie zawsze jest to możliwe. Zazwyczaj panele mają od 1,6 do 2 metrów długości i 1 metr szerokości. Jedna taka instalacja zajmie ok. 1,6 m2 powierzchni. Dodatkowo rozejrzyj się dookoła. Jeśli na Twojej działce znajdują się drzewa dające cień na dach to niekorzystnie wpłynie to na pozyskiwanie energii.

Zobacz przykładową kalkulację PV dla niewielkiego domu jednorodzinnego. Sprawdź ile kosztuje fotowoltaika?

Przykładowa kalkulacja instalacji PV dla niewielkiego domu jednorodzinnego. Ile kosztuje fotowoltaika?

(5) Skontaktuj się z nami!

Teraz koniecznie skontaktuj się z nami! Przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę i wspólnie wybierzemy najlepsze panele słoneczne dla Twojego domu.

Zapraszamy do kontaktu z Twoim Opiekunem lub jeżeli jeszcze nie jesteś naszym Klientem zapraszamy do kontaktu z Biurem +48 22 370 29 70 kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl