Co warto wiedzieć o odnawialnych źródłach energii w Polsce?

Ekologia to słowo, które słyszymy coraz częściej. Dbanie o środowisko w coraz szerszym znaczeniu zyskuje na znaczeniu. Pojawiają się ekologiczne produkty w zakresie kosmetyki, jedzenia, jeżdżenia i całego naszego życia. Ograniczamy zużycie plastiku już nie tylko w domu, ale globalnie!  Po ilości tych zmian i pozytywnym ich odbiorze, widać, że to nie jest już moda a nasz styl życia. Na przestrzeni ostatnich 10 lat widzimy, jak prężnie rozwijają się odnawialne źródła energii, bazujące na surowcach naturalnych i niewyczerpywanych. Co warto o nich wiedzieć? 

Skąd zmiany klimatu i jakie są ich skutki oraz przeciwdziałanie?

Globalne ocieplenie oraz nadmierna ilość odpadów. To dwa główne problemy, na których skupia się świat w kwestii, ekologii i dbania o środowisko. Klimat staje się coraz cieplejszy, widzimy to po zmianach na naszym podwórku, już nie gdzie daleko. Słyszymy, że od lat topnieją lodowce i rośnie poziom wód w oceanach. Dodatkowo wody są zanieczyszcczone górami śmieci, które są przyczyną śmierci wielu organizmów. Winą jesteśmy my sami, odpowiadamy za zwiększenie emisji CO2 do atmosfery, która wpływa na te zmiany klimatu.  

A co z paliwami kopalnymi? 

Pozyskiwanie prądu i ciepła ze źródeł niealternatywnych, czyli z węgla i ropy, powoduje negatywne skutki w całym naszym codziennym funkcjonowaniu.

Widzimy ciągły wzrost zapotrzebowania na energię, który powoduje, że dotychczasowe źródła energii nie są już wystarczające. Działanie i postęp gospodarki są w znacznej mierze oparte na korzystaniu z paliw kopalnych, a te przestają być efektywne. Złoża się wyczerpują, trzeba więc poszukiwać ich coraz dalej, np. w Arktyce. To wszystko sprawia, że wytwarzanie energii ze źródeł nieodnawialnych jest droższe, a co za tym idzie, mniej opłacalne.

Skutki negatywnego wpływu paliw kopalnych na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo są ogromne. Państwa zobowiązują się do ograniczania wydobycia i wykorzystania złóż emisyjnych, zastępując je odnawialnymi źródłami energii. Mobilizuje się obywateli do segregowania śmieci i tworzy programy, które finansowo wspierają ekologiczne inwestycje.  Jakie możliwości zmiany ma przeciętny Kowalski? 

OZE w Polsce i na świecie

Dane z końca 2019 roku wskazują, że na świecie funkcjonują instalacje o łącznej mocy aż 2 537 GW, które wykorzystują energię odnawialną. Tego rodzaju inwestycje zdecydowanie dominują jeśli chodzi o nowe moce wytwórcze na całym świecie – w 2019 roku stanowiły one ok. 72% wszystkich tego typu inicjatyw. Tym samym udział energii odnawialnej w globalnym miksie wzrósł na koniec 2019 roku do 34,7%. 

A jak jest w Polsce?

Najbardziej pozytywną wiadomością są dane wskazujące na to, że moc odnawialnych źródeł energii w Polsce z każdym kolejnym rokiem nie tylko wzrasta, ale robi to w bardzo szybkim tempie (przyrost w 2019 roku był 9xwiększy niż w roku 2018!). Energia słoneczna znajduje się dopiero na 4 miejscu w rankingu wykorzystywanej mocy, jednak to właśnie fotowoltaiki dotyczy największy wzrost w ostatnim czasie. Według stanu na 1 sierpnia 2020 roku moc energii z promieniowania słonecznego wyniosła w Polsce 2261,347 MW, co oznacza wzrost rok do roku o ponad 150%.

Jakie mamy możliwości? Poznaj odnawialne źródła energii:

1.       Energia słoneczna

2.       Energia wiatrowa

3.       Energia wodna

4.       Energia biomasy

5.       Energia geotermalna

Poczytaj więcej o odnawialnych źródłach energii: Odnawialne źródła energii, jakie mamy możliwości OZE?

 

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________