Urząd Regulacji Energetyki 17.12.2022 podjął decyzję w sprawie taryf energii elektrycznej i dystrybucji od największych dostawców na 2023 r. Cena prądu w 2023 dla odbiorców indywidualnych będzie dużo wyższa niż obecnie.
Szczególnie dotknięci zostaną odbiorcy zużywający więcej niż 2000 kWh – do tego poziomu zużycia ceny zostały zamrożone. Jednak od stycznia wraca 23% VAT (z obecnych 5%) na energię elektryczną, dlatego cena na zużycie poniżej limitu również wzrośnie – o 18%. Natomiast cena za energię zużytą powyżej limitu wzrośnie o ok. 90% w zależności od lokalnego dostawcy.
Średnia cena energii na najpopularniejszej taryfie G11 w roku 2022 wynosi ok. 0,65 zł/kWh. W roku 2023, dla zużycia poniżej 2000 kWh, ta cena wyniesie 0,77 zł/kWh. Dla zużycia powyżej 2000 kWh średnia cena wyniesie ok. 1,24 zł/kWh (różnie w zależności od dostawcy energii). Cena prądu w 2023 r. będzie więc zależeć od ilości zużywanej energii.
Dodatkowo odbiorca musi ponosić także opłaty stałe, niezależne od zużycia energii. W zależności od dystrybutora w przyszłym roku wyniosą one ok. 25-30 zł miesięcznie.
Więcej informacji o cenach energii można znaleźć na stronie URE.
Oczywiście najprostszą metodą obniżenie rachunków jest oszczędzanie energii, jednak nie zawsze jest to możliwe. Np. jeśli korzystasz z ogrzewania elektrycznego, ciężko ograniczyć zużycie, a zmieszczenie się w limicie 2000 kWh jest praktycznie niemożliwe. Jeśli jesteś odbiorcą w domu jednorodzinnym, na pewno warto rozważyć zakup instalacji fotowoltaicznej – pomoże Ci to znacząco obniżyć rachunki za prąd. W przypadku, gdy korzystasz z ogrzewania elektrycznego, korzystna może być instalacja pompy ciepła – zużywa ona kilka razy mniej energii elektrycznej od tradycyjnego kotła elektrycznego.
Czytaj także:
Coraz większa opłacalność fotowoltaiki na dom jednorodzinny
Fot. Pixabay.com