Świeci słońce, a instalacja fotowoltaiczna się wyłącza? Prawdopodobnie powodem jest za wysokie napięcie w sieci.
Przyłączenie dużej liczby nowych instalacji PV do nieprzystosowanej do tego sieci może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu sieci, a w następstwie wyłączenia instalacji fotowoltaicznych.
Problemy pojawiają się najczęściej z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci dystrybucyjnej, do której jest przyłączona fotowoltaika. W godzinach największego nasłonecznienia, produkcja z mikroinstalacji przekracza popyt na energię odbiorców, więc do sieci trafia dużo prądu z instalacji. Jeśli lokalna sieć ma wysoką impedancję, powoduje to wzrost napięcia powyżej dopuszczalnego prawnie limitu i falownik automatycznie się wyłącza.
Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy w okolicy pracuje dużo mikronstalacji i wszystkie oddają energię do sieci w tym samym czasie. W takim wypadku inwertery w poszczególnych instalacjach po kolei wyłączają się. Kiedy wystarczająco wiele instalacji przestanie pracować, napięcie spada do normalnego poziomu, i inwertery z powrotem się włączają. Powoduje to nierówną pracę instalacji – moc instalacji skacze od zera do wysokiego poziomu i z powrotem.
Poza liczbą mikroinstalacji podłączonych do lokalnej sieci, negatywny wpływ na napięcie w sieci mogą mieć również inne czynniki:
Te rozwiązania mogą jednak nie zadziałać w przypadku, kiedy właściciele innych mikroinstalacji w okolicy nie podejmą ze swojej strony podobnych działań ograniczających wypływ prądu do sieci.
Zachowanie parametrów jakościowych w sieci energetycznej jest obowiązkiem operatora systemu dystrybucyjnego. Za niedochowanie odpowiednich parametrów sieci (czyli np. napięcia) odbiorcy energii może przysługiwać rekompensata.
W przypadku występowania za wysokiego napięcia w sieci, operator powinien podjąć stosowne działania. Najprostszym z nich jest obniżenie napięcia na transformatorze. Jest to jednak doraźne rozwiązanie. Powoduje bowiem ryzyko wystąpienia zbyt niskiego napięcia u odbiorców podłączonych blisko transformatora, a odbiorcy zlokalizowani na końcu obwodu i tak mogą mieć zbyt wysokie napięcie. Żeby trwale rozwiązać problem konieczna może być modernizacja infrastruktury sieci, na przykład:
Dostosowanie sieci do rosnącej liczby mikroinstalacji może być długotrwałym procesem, jednak będzie niezbędne do dokonania udanej transformacji energetycznej kraju. Do czasu upowszechnienia się magazynów energii, użytkownicy instalacji fotowoltaicznych borykający się z tym problemem muszą uzbroić się w cierpliwość, czekając na stosowane działania ze strony lokalnego operatora sieci.
Czytaj także: