Wiele osób, które dopiero rozpoczynają budowę własnego domu, zastanawia się, czy pompa ciepła będzie dla nich właściwym rozwiązaniem. Posiada ona wiele zalet, gdyż może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia wody. Rosnąca popularność pomp ciepła wynika z bardzo korzystnych parametrów eksploatacyjnych oraz ogromnego komfortu, jaki to rozwiązanie daje użytkownikom.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, decydując się na wybór pompy ciepła? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, gdyż powinniśmy uwzględnić przede wszystkim współczynnik efektywności oraz moc grzewczą. Pierwszy z wymienionych wyżej parametrów opisuje pracę pompy, czyli prezentuje stosunek ilości uzyskanego w skraplaczu ciepła do zużytej energii napędowej. Dla rozwiązań domowych przyjmuje się, że odpowiednia wartość powinna mieścić się w przedziale od 4 do 5. Natomiast moc pompy ciepła powinna być dobierana na podstawie zapotrzebowania budowli na energię cieplną z uwzględnieniem charakteru jego zastosowania. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie pompy ciepła do dogrzewania wody użytkowej bądź też zasilania instalacji grzewczej.
Nie każdy wie, że urządzenie nazywane pompą ciepła idealnie sprawdzi się również w systemach chłodzenia, zarówno pasywnego, jak i aktywnego. Pierwsza z metod opiera się na wykorzystaniu naturalnego chłodzenia pomieszczeń przy pomocy czynnika pochodzącego z dolnego źródła przez oddawanie ciepła do gruntu. Z kolei chłodzenie aktywne wiąże się z koniecznością zmiany kierunku przepływu czynnika chłodniczego, co prowadzi się do zmiany ról polegających na parowaniu oraz skraplaniu. Pompy ciepła wykorzystywane są w dużej mierze w budownictwie pasywnym oraz niskoenergetycznym.