Wzrost Cen energii elektrycznej

Wzrost cen energii elektrycznej oraz zielonych certyfikatów,

Od kilku miesięcy obserwujemy nieprzerwany i duży wzrost cen energii elektrycznej  oraz zielonych certyfikatów.

Po nieznacznym spadku w styczniu zauważamy duży wzrost cen energii bazowej (czarnej), który  skoczyły osiągając dawno nie widziany poziom 190 zł/MWh. Ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w kontraktach terminowych np. na 2019 rok wzrosły o ok. 14% z okolic 165 zł do 188 zł za MWh w dniu 19 marca 2018. 

Poniższy wykres pokazuje średnie dobowe ceny energii w ciągu 12 miesięcy od marca zeszłego roku. Prezentowane wartości są cenami średnimi- dobowymi jakie spółka obrotu musi zapłacić za 1 MWh energii bazowej, który dostarczy do klienta końcowego w 2019, 2020 lub 2021 roku (BASE 2019, BASE 2020 i BASE 2021). Cena energii na 2021 rok pojawiła się na TGE od początku tego roku dlatego ta linia jest, krótsza niż pozostałe, które są notowane już od minimum roku.

Po doliczeniu akcyzy 20 zł/MWh oraz świadectw pochodzenia i marży sprzedawcy otrzymamy cenę transakcyjną do odbiorcy końcowego, np. dla taryfy C21, która nie rozróżnia stref szczytu i poza szczytowych. 

Wzrost Cen energii elektrycznej

Wzrost cen energii elektrycznej na TGE nie przekłada się bezpośrednio na odbiorców indywidualnych, których ceny są regulowane, jednak ma ogromne znaczenie na rynku klientów biznesowych.

Rynek energii dla odbiorców biznesowych jest rynkiem wolnym i to klienci decydują od kogo i po jakich cenach kupują prąd. Decydują również kiedy dokonają zakupu. I tak od kilku miesięcy ceny jakie można było uzyskać na początku 2017 roku są już zupełnie nieosiągalne. A jeżeli ktoś obiecuje takie ceny należy taka ofertę dokładnie sprawdzić.

Tanio już było.

Wzrost cen energii elektrycznej na rynku hurtowym przekłada się bezpośrednio na ceny jakie nasi Doradcy mogą oferować naszym klientom. Giełda to „żywy organizm” a nasi Doradcy bazują cenach regulowanych przez podaż i popyt właśnie na TGE. O ile nie ma to aż takiego znaczenia przy mniejszym zużyciu to dla dużych odbiorców gdzie zużycie osiąga poziom kilku tysięcy MWh rocznie każda złotówka w hurcie to kilka tysięcy rocznie na rachunku. Dlatego też największym klientom na tę chwile doradzamy przeczekanie i obserwowanie jak rynek będzie się zachowywał przez najbliższe tygodnie. Wymaga to „zimnej krwi” i cierpliwości a możemy tu tylko pogratulować naszym klientów, którzy zgodnie z naszymi sugestiami zakontraktowali ceny na dłużej w pierwszym półroczu 2017. 

Klientom o mniejszym zużyciu sugerujemy natomiast rozważenie obecnej oferty naszych Doradców i zakontraktowanie energii. Czy warto ryzykować pozostawiamy do rozważenia we własnym sumieniu?!

Wzrost cen świadectw pochodzenia energii z OZE.

Od kilku miesięcy obserwujemy również ciągły wzrost cen świadectw pochodzenia energii z OZE tzw. Zielonych Certyfikatów, które jeszcze w czerwcu zeszłego roku kosztowały ok. 23 zł a obecnie 73-75 zł. Zielone Certyfikaty maja największy udział wśród certyfikatów w cenie MWh. Dlatego też wzrost ich cen znacząco podnosi cenę energii do odbiorcy końcowego.

Doradcy Energetyczni sp. z o.o. dzięki analizom dobowych profili zużycia energii u swoich klientów za pomocą urządzeń OneMeter (więcej przeczytasz w artykule o SmartMetering) oraz współpracy z najlepszymi sprzedawcami gwarantuje najlepsze ceny energii na rynku. Nasi klienci otrzymują od nas fachowe doradztwo w zakresie terminów i okresów na jakie należy kupować energię. Pomagamy optymalizować kosztów przesyłu aby całkowity koszt dostaw energii był jak najniższy. Realizujemy Audyty Energetyczne, usługi technicznych i dostarczamy najnowocześniejsze rozwiązania z obszaru zarządzania energią w firmie.

 

Jeżeli masz wątpliwości co do tożsamości osoby, z którą prowadzisz rozmowy zapraszamy do kontaktu telefonicznego 22 370 29 70 lub mailowego kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl.