TOP 4 rzeczy, które musisz wiedzieć przed montażem fotowoltaiki!

Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie. Jesteśmy tuż po rekordach w  w 2020, a co przyniesie nam 2021 rok?

Na instalację decyduje się coraz więcej firm oraz osób fizycznych. Mamy coraz więcej zainteresowanych oszczędzaniem, nic więc dziwnego, że stale przybywa firm świadczących usługi w zakresie sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych. Instalacja fotowoltaiczna to system, który ma służyć przez 20- 30 lat, warto więc wybrać wykonawcę, który nie zniknie za rok czy dwa, a do tego zadba o najwyższej jakości komponenty i prawidłowy montaż. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze fotowoltaiki?

(1) Sprawdzona firma czy nowa?

Fotowoltaika to system, który ma działać przez dziesiątki lat. Warto więc wybrać firmę, która działa na rynku fotowoltaiki od kilku lat, ma doświadczenie, opinie klientów a przede wszystkim zespół ludzi. Zanim zdecydujesz się na współpracę, sprawdź podstawowe informacje o firmie. Zwróć uwagę na datę założenia firmy, historię wpisów oraz informacje w rejestrach jak ceidg czy w KRS. 

(2) Doświadczenie i portfolio wykonawcy

Szukając wykonawcy, sprawdź na jego stronie lub w mediach społecznościowych jak wygląda portfolio realizacji. Zwróć uwagę na jakość zdjęć – te pięknie oświetlone mogą być stokowymi, zainteresować powinny Cię te, na których widać realne realizacje. Zobacz jakie realizacje oraz gdzie pracuje firma, czy są to dla osób fizycznych, czy może również dla firm? Jeśli pojawiają się też dla tych drugich, to dobry znak, z pewnością muszą spełnić dodatkowe kryteria takich realizacji dla większych firm, które robią większą analizę podczas poszukiwania dla siebie.

Jeśli firma posiada ciekawy, różnorodny i bogaty portfel przykładów realizacji to również dobry znak. Oglądając portfolio, zwróć uwagę na estetykę wykonania oraz czy montaż został wykonany w sposób prawidłowy, czy przewody są starannie zamocowane, a panele nie wystają poza krawędzie dachu. Nie bój się pytać, jeśli masz jakieś wątpliwości poproś o informację, lub więcej materiałów.

Zobacz nasze realizacje: doradcyenergetyczni.com.pl/przyklady-realizacji-fotowoltaika-cala-polska/

(3) Odpowiedni dobór mocy instalacji

Właściwy dobór mocy instalacji to warunek opłacalności systemu. Domowa instalacja fotowoltaiczna, ze względu na system magazynowania prądu w sieci, powinna być przewymiarowana o około 20%. Dzięki temu, zyskasz pewność, że w pełni pokryje Twoje zapotrzebowanie na energię. Za duża moc instalacji sprawi, że inwestycja będzie dłużej się spłacać, a część wyprodukowanej energii, której nie zdołasz zużyć w ciągu roku zostanie bezpowrotnie utracona. Zbyt mała moc to z kolei dopłaty do rachunków. 

Jeśli po przeanalizowaniu Twoich rachunków, przedstawiciel bez uzasadnienia zaproponuje Ci dużo wyższą moc instalacji niż roczne zapotrzebowanie na prąd – uważaj! To może być sygnał, że albo celowo wprowadza Cię w błąd, chcąc sprzedać jak najwięcej, albo nie potrafi prawidłowo dobrać mocy.

Przeczytaj również: Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna pokryje moje zapotrzebowanie?

(4) Gwarancja 

Fotowoltaika to inwestycja na lata jej żywotność i szacowana jest na 20-30 lat. Warto więc zwrócić uwagę na gwarancję, jaką oferują wykonawcy:

  • Gwarancja na sprawność (określana też jako gwarancją na uzysk/wydajność) – oznacza czas, po jakim panele nadal będą efektywnie produkować prąd. Jest to gwarancja, którą oferuje producent paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj wynosi ok. 25 lat. Po tym czasie panele mają nadal wytwarzać energię na poziomie minimum 80%.
  • Gwarancja na komponenty – w zależności od części instalacji, zazwyczaj producenci oferują od 5 do 10 lat gwarancji na podzespoły. To stosunkowo niewiele, biorąc od uwagę zakładany czas pracy systemu. Warto więc wziąć pod uwagę wykonawcę, który daje możliwość rozszerzenia standardowego okresu gwarancji.

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która wesprze Cię w tym procesie od początku do końca, napisz do nas kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  lub zadzwoń +48 22 370 29 70

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dofinansowaniu eko energii w swoim mieście lub gminie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________