Krok 1. Wzmocnienie planowania i wdrażania strategii energetycznej
Bezpieczeństwo energetyczne powinno być dla każdego z nas ważnym tematem, utrzymanie bezpiczeństwa należy zacząć od przygotowania narzędzi do realizacji i wdrożenia kolejnychy kroków. Potrzeba jest merytorycznego wsparcia oraz przeliczenia kosztów wdrożenia strategii krótko i długofalowej.
Krok 2. Wydzielenie aktywów węglowych
Pozbycie się aktywów węglowych to kolejny ważny krok, by móc wdrożyć inwestycje w działanie. Projekt NABE powinien zostać szeroko omówiony i zmieniony, ponieważ zawiera wiele błędów i ograniczeń.
Krok 3. Strategia dla gazu
Węgiel to jedno, druga sprawa to unormowanie roli gazu – rownież wodoru i biometanu w planie energetycznym. Dużym potencjałem wydaje się być gaz kopalny, dlatego już teraz warto postawić na ten surowiec i zaplanować jego rozwój.
Krok 4. Strategia dla OZE i rozwój sieci
Budowa odnawialnych źródeł na szerszą skalę. Pozbycie się barier oraz przetarcie sprawdzonych ścieżek wdrożeń systemowych. Z konkretnym planem mogłoby okazać się, że w 2030 roku aż 50% energii może pochodzić z OZE, to ambitny, ale realny cel. Pamiętajmy, że OZE to nie tylko źródła, które uzupełnią rosnące zapotrzebowanie na energię, ale przede wszystkim ograniczą CO2.
Krok 5. Plany budowy elektrowni jądrowych w realnych ramach czasowych i finansowych
O elektrowni jądrowej mówi się od lat, ze względu na potrzebę osiągnięcia neutralności klimatycznej może być ona niezbędna do 2050 r. Brak projektowania takich planów zagraża bezpieczeństwu energetycznemu w kraju.
Krok 6. Wsparcie budowy mocy dyspozycyjnych do 2030 r.
Widoczne jest odchodzenie od technologii węglowej w kraju, co ma swoje plusy i minusy, ponieważ bez planu zastąpienia jej ma to znowu duże zagrożenie na bezpieczeństwo energetyczne w kraju. Dlatego niezbędne jest wsparcie budowy mocy dyspozycyjnych do 2030 r. Z analiz Forum Energii wynika, że Polska potrzebuje 11 GW mocy sterowalnych – prawdopodobnie gazowych. Jednak do planowania nowych mocy w gazie trzeba podejść ostrożnie, pamiętając o tym, że to paliwo w dużej mierze importowane i emisyjne, podlegające globalnym fluktuacjom cenowym.
wywiad: WH Fokus: Odpowiedzialność społeczna- strategie zielone
Krok 7. Modyfikacje rynku mocy do czystego rynku mocy
Rynek mocy poprawia krótkotrwałe bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, jest jednak bardzo drogi i jak dotąd nie doprowadził do rozwoju nowych mocy, które są obecnie najbardziej potrzebne w Polsce. Na całkowitą likwidację rynku mocy jest jeszcze za wcześnie, gwałtowne zmiany zdestabilizowałoby rynek energii, a na to nie jesteśmy kompletnie przygotowani.
Krok 8. Plan odejścia od węgla
Niestety wciąż zauważamy brak informacji na temat transformacji energii węgla, co budzi dezorientację. Umowa określająca 2049 jako ostatni rok wydobycia węgla odnosi się tylko do związku górników, natomiast niewiele wnosi w sektor energetyczny czy sam region i przemysł. Aby zadziała się transformacja, należy konkretnie wskazać rozwiązania pomiędzy grupami zainteresowań i sektorami kluczowymi w tym zakresie. Biorąc pod uwagę ograniczoną ilość surowca oraz ceny i zapotrzebowanie, umowa powinna zostać rozwiązana jeszcze przed końcem 2040 r. Czy to możliwe? Tak, ale Polska musi mieć plan KSE z kluczowym zarysem rozwoju. Dodatkowo ważny jest czynnik ludzki i sprawiedliwy.
Krok 9. Elastyczne i efektywne wykorzystanie zasobów systemu
System energetyczny w naszym kraju jest dosyć archaiczny, przez co nie jest w stanie szybko się dostosować czy elastycznie zmienić m.in do OZE w modelu przyspieszonego działania. Należy zastanowić się nad reformami, które wdrożą w rynek wiele pożądanych zasobów a przy okazji wygaszą przestarzałe.
Krok 10. Reforma systemu finansowania projektów dekarbonizacyjnych
Jak wiemy, Polska korzysta w ostatnich latach z wielu środków unijnych. W kwestii projektów związanych z energią sa spore szanse na kolejne środki. Wystarczy sięgnąć po nie, ale wcześniej warto mieć plan realizacji i wdrożenia pomysłów. Nowa perspektywa to nie to samo co budowa dróg czy oczyszczalni, to znacznie większa transformacja i system zmian technologicznych.