Ceny Energii Elektrycznej

Ceny energii elektrycznej biją kolejne rekordy!

Przez ostatnie tygodnie ceny energii elektrycznej biją kolejne rekordy.  Wczoraj średnie ceny pradu na rynku hurtowym w kontrakcie terminowym na 2019 rok przekroczyły nienotowany dotąd poziom 207 zł/MWh netto.  W kontraktach na 2020 rok były jeszcze wyższe i sięgnęły prawie 209 zł/MWh netto.  Od sierpnia zeszłego roku obserwujemy ciągły wzrost cen energii elektrycznej, które najwyższy skok odnotowały w ostatnim kwartale. 

Ceny Energii Elektrycznej

W stosunku do tego samego okresu zeszłego roku ceny energii elektrycznej wzrosły o 24 %.

W zeszłym roku hurtowe ceny czarnej energii kształtowały się średnio na poziomie około 165 -170 zł/MWh obecnie stawki te są na poziomie 205-210 zł/MWh.  To daje średni wzrost o 40 zł. W stosunku do jesieni 2017 wzrost cen kontraktów na 2019 rok osiągnął 18 %. Niepokojący jest fakt że nie ma żadnych przesłanek aby napędzany wolumenem obrotu trend miał się odwrócić. 

Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego ?

Spółki obrotu, które dostarczają energię do naszych domów i zakładów pracy kupują ten prąd na Towarowej Giełdzie Energii w cenach hurtowych. Po doliczeniu akcyzy (20 zł/MWh) oraz wymaganych prawem certyfikatów ( kolejne 20-30 zł ) mogą go odsprzedać do odbiorcy końcowego. Oczywiście musza coś jeszcze na tym zarobić więc doliczając swoją marże określają cenę końcową. Np. w Warszawie w taryfie G11 mamy stawkę netto  276 zł/MWh regulowaną przez URE.  Jak sądzę jeżeli jeszcze nie złożono to na pewno są już w przygotowaniu wnioski do URE o zgodę na podwyżki. 

O ile rynek indywidualny jest bardziej powściągliwy w prezentacji podwyżek ponieważ ogranicza je prawo o tyle rynek biznesowy jest na tym tle bardzo zmienny. I jeżeli sprzedawcy nie będą mogli generować zysku na rynku indywidualnym wygenerują je na biznesie. Oferta przedstawiana dla przedsiębiorcy w taryfach C lub B jest oparta o aktualna sytuację na TGE. Aby sprzedaż klientowi biznesowemu firma energetyczna musi prąd zakupić. 

Doradcy Energetyczni w imieniu wielu klientów dokonują zakupów energii poprzez firmy energetyczne, które mamy w portfelu. Zawsze porównujemy dla klientów wiele ofert i przedstawiamy najkorzystniejszą. Nie mamy wpływu na ceny na TGE ale doradzamy kiedy dokonać zakupu energii i sugerować okresy na jakie należy się zabezpieczyć. W taki też sposób obsługujemy tysiące naszych obecnych klientów, którzy zabezpieczyli sobie ceny energii na długie okresy i obecna sytuacja ich nie martwi.  Często jednak spotykamy się z przedsiębiorcami, którzy korzystali z usług innych firm i nikt w odpowiednim momencie o nich nie zadbał,  powodując tym samym że są zmuszeni do zakupowania energii po aktualnych, wysokich cenach. 

Co dalej z cenami energii elektrycznej?

W naszym kraju energia elektryczna jest wytwarzana głownie z węgla brunatnego i to ten surowiec głównie powoduje że bije one kolejne rekordy. Powoduje to dwojako wpierw przez cenę węgla spalanego w piecach elektrowni a następne poprzez uprawnienia do emisji CO2, które od kilku miesięcy biją kolejne rekordy. Obecnie są to stawki na poziomie 13,09 Euro za tonę.  Więcej na temat kosztów emisji CO2 przeczytasz tutaj Emisje CO2

Aktualne stawki uprawnień do emisji CO2 na najważniejszych rynkach prezentują wykresy poniżej.

Uprawnienia do emisji CO2

Zielone Certyfikaty

W kontrze do uprawnień do emisji CO2 stoją świadectwa pochodzenia energii a wśród nich najważniejsze zielone certyfikaty czyli świadectwa pochodzenia z OZE.  Każdy przedsiębiorca dostarczający energię do odbiorcy końcowego zmuszony jest do zapewnienia że minimum 17 % tej energii pochodzi z OZE. Jeżeli nie jest w stanie tego zapewnić musi na rynku zakupić odpowiednia ilość certyfikatów i w zależności jaka jest ich cena dolicza odpowiednią kwotę do ceny MWh.  Obecnie firmy energetyczna muszą doliczyć do 1 MWh około 5 zł więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

 Zielone CertyfikatyTakich wysokich wzrostów cen na rynku energii bardzo dawno nie notowano. O ile dotychczas średnia cena wahała się okolicach 160-170 zł/MWh i zmieniała się sezonowo tak teraz należy się raczej cen na średnim poziomie około 200 zł/MWh. To niewątpliwie wpłynie na nasze ceny w domach jak i w przedsiębiorstwach. Tanio już było i należy się do tego przyzwyczaić. 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami Klienta. Dysponujemy jeszcze ofertami bazującymi na zapasach poczynionych przez firmy energetyczne kiedy było taniej. Energii nie opłaca się magazynować więc chętnie ją odsprzedamy. Ilość energii jest ograniczona ilościowo i czasowo. Dlatego zachęcamy do kontaktu i zabezpieczenia sobie cen przed dużymi podwyżkami. 

Przeczytaj również: Gaz ziemny najdroższy od lat!

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________