Polska coraz bardziej ekologiczna?! Sprzedaż i pozyskiwanie eko energii osiąga rekordy!

Polska cały czas aktywnie działa w zakresie transformacji energetycznej w kierunku eko energii oczywiście. Polacy coraz częściej decydują się na inwestycje w odnawialne źródła energii.  Sprzedaż paneli fotowoltaicznych wzrosła o 214 % w stosunku do ubiegłego roku 2020. Wzrosty widać również w przypadku pomp ciepła.

Co wpływa na zwiększenie zainteresowania eko energią w Polsce? Do zwiększonego zainteresowania możemy zaliczyć na początek rosnące ceny energii i mediów, pandemia koronawirusa, która zwiększyła przebywanie w domu i zużywanie większej ilości energii. Polacy postanowili zainwestować w ekologiczne rozwiązania dla domu i tym samym zmniejszyć swoje wydatki na prąd. Nie bez znaczenia są tu również dotacje i dopłaty czy ulgi takie jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Pierwszy z nich dofinansowuje zakup fotowoltaiki, a drugi pozwala wymienić stary kocioł węglowy na przyjazną środowisku pompę ciepła. Powstają też lokalne programy gminne czy wojewódzkie  m.in. warszawskie „Zielone wsparcie”.

Fotowoltaika na kredyt?

Jak się okazuje wzrosła również suma ilości udzielonych kredytów ratalnych, na zakup paneli fotowoltaicznych od marca do lipca br. wzrosła o 214% w porównaniu do tego samego okresu w 2020. Podobny skok możemy zaobserwować, analizując ilość pomp ciepła kupionych na raty w tych samych miesiącach.

Z pomocą oferowanych, często atrakcyjnych 0% rat,  Polacy mogą stawać się coraz bardziej ekologiczni. Ma to tym większe znaczenie, że dostrzegając zły wpływ tzw. kopciuchów na środowisko i zdrowie ludzi, powstały regulacje antysmogowe, które w wielu miejscach zakładają wymianę takich piecy pod groźbą kar finansowych. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć te pieniądze na zakup ekologicznych i oszczędnych rozwiązań do domu np. korzystając z rat na zakup paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła wraz z ich montażem. 

Kiedy nastąpił największy wzrost zainteresowania eko energią? 

Największe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w tym roku przypadło na lipiec w przypadku fotowoltaiki oraz na czerwiec odnośnie pomp ciepła. Ilość paneli zakupionych na raty w lipcu wzrosła aż o 91% względem ubiegłego roku. Natomiast w przypadku pomp ciepła w czerwcu nastąpił wzrost o 321% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020. Z pewnością wpływ na zwiększone zainteresowanie mają wspomniane podwyżki, które wciąż prognozuje się na coraz wyższe, ale tez atrakcyjne ulgi czy zmiany w prawie prosumenta. Patrząc na naszych sąsiadów z UE czy Wielką Brytanie, która panicznie szuka zmniejszenia kosztów za media, zainteresowanie fotowoltaiką i pompą ciepła w Polsce będzie rosło w dużym tempie przez kolejne miesiące i lata! 

 

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________