Opłata mocowa - nowe stawki w 2022 roku Ile wyniosą

Opłata mocowa – nowe stawki w 2022 roku? Ile wyniosą?

Stawki opłaty mocowej na rok 2022 są już znane. Jak się okazuje nie są one wielkie, ale w połączeniu z podwyżkami cen prądu, opłata mocowa może stanowić spory koszt, szczególnie dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Czy nowa pozycja na rachunkach za prąd mocno uderzy w nasze portfele?

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest i po co nam opłata mocowa?

Zużycie energii elektrycznej różni się w zależności od dnia tygodnia i godziny. W związku z tym zapotrzebowanie na prąd jest bardzo różne. Na rynku energetycznym, aby opisać to zjawisko używa się określeń godziny szczytowe/pozaszczytowe. W godzinach pozaszczytowych zdarza się, że prądu jest za dużo. Jego rynkowa cena może być wtedy ujemna. Problem pojawia się, gdy w godzinach szczytowego poboru popyt na energię elektryczną wzrasta, a zakłady energetyczne nie są w stanie dostarczyć nam potrzebnych ilości. Wprowadzenie ustawy o rynku mocy i nowa pozycja na rachunkach  za prąd o nazwie “opłata mocowa”, mają na celu utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Środki pozyskane z tej opłaty będą przeznaczane na mechanizm wynagradzania wytwórców energii za gotowość wprowadzania energii elektrycznej do sieci.

przeczytaj również

Czy fotowoltaika może być inwestycją dla oszczędności?

Rachunki i podwyżki cen energii elektrycznej co na nie wpływa?

Opłata mocowa w połączeniu ze wzrostem cen prądu to duże obciążenie na rachunkach. Składają się na nie: energia czynna (liczona w kWh) i dystrybucja (dostarczenia do odbiorcy). Oba czynniki wpływają na zwiększenie rachunków. Aktualnie koszty energii elektrycznej rosną bardzo dynamicznie (zarówno ceny zużywanej energii elektrycznej, jak ich dystrybucji). 

Jak zmniejszyć rachunki za energię? 

 1. Zmiana sprzedawcy prądu w przypadku gospodarstw domowych nie ma aktualnie możliwości znacznego obniżenia opłat. Odbiorcy indywidualni mogą natomiast wybrać umowę z dodatkami, dostosowaną do swoich potrzeb. Dodatki to między innymi bony na zakupy, pomoc fachowców, zielona energia i środki na opłacenie przyszłych faktur. Jednak firmy mogą zaoszczędzić na prądzie już znacznie więcej, poprzez zmianę sprzedawcy. W zależności od rocznego zużycia energii oszczędności mogą się różnić.
 2. Inwestycja w OZE, czyli m.in fotowoltaika, szczególnie przy skorzystaniu z dodatkowych dofinansowań, taki jak program Mój Prąd, ulga termomodernizacyjna lub program Czyste Powietrze.

Jak Urząd Regulacji Energetyki określa stawki opłaty mocowej?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki pod koniec roku, wyznacza stawki opłaty mocowej na kolejny rok, którą pokrywać będą odbiorcy energii. Podstawą do ustalenia opłat jest ustawa o rynku mocy i zapisy w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska.

przeczytaj również

Czy instalacje fotowoltaiczne dla przedsiębiorstw się opłacają?

Wysokość opłaty mocowej w 2022 roku a 2021 roku

Opłata mocowa była po raz pierwszy wprowadzona 1 stycznia 2021 r. Wysokość opłaty mocowej w 2021 r. i w 2022 r. różni się od siebie, jednak w obu przypadkach jest zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej przez odbiorców. Poinformowano, że w 2022 roku pojawią się 2 grupy rozliczeń:

 • Do 1 grupy należeć będą gospodarstwa domowe i odbiorcy w taryfie C1. 
 • 2 grupa zapłaci za energię elektryczną zużytą w godzinach pomiędzy 7 a 22. Dla tych stawka opłaty mocowej wynosić będzie 0,1262 zł brutto za każdą zużytą kWh. 

Miesięczna stawka opłaty mocowej brutto dla gospodarstw domowych i taryfy C1 w 2021 roku:

 • Zużycie mniejsze niż 500 kWh energii – 2,30 zł
 • Zużycie pomiędzy 500 a 1200 kWh energii – 5,51 zł
 • Zużycie pomiędzy 1200 a 2800 kWh energii – 9,19 zł
 • Zużycie ponad 2800 kWh energii – 12,87 zł

Miesięczne stawki opłaty mocowej brutto, którą pokryją gospodarstwa domowe i odbiorcy w taryfie C1 w 2022 roku:

 • 2,92 zł w przypadku zużycia energii elektrycznej mniejszego niż 500 kWh
 • 6,99 zł zapłacą osoby, które zużywają od 500 do 1200 kWh
 • 11,64 zł do rachunku za energię elektryczną przy zużyciu większym niż 1200 i mniejszym niż 2800 kWh
 • 16,30 zł w przypadku zużycia większego niż 2800 kWh

przeczytaj również

Jaki sposób należy wybrać montaż instalacji fotowoltaicznej?

 

Jak opłata mocowa podwyższy nasze rachunki w 2022?

Większość odbiorców końcowych nie zużywa więcej niż 2800 kWh rocznie. Zgodnie z powyższymi stawkami, większość gospodarstw domowych opłata mocowa powinna wynieść 139,68 zł w 2022 roku. Co ważne, nowelizacja ustawy o rynku mocy z września 2021 r. zakłada kolejne zmiany. Stawki opłaty mocowej mają być uzależnione od indywidualnej krzywej poboru, a więc różnicy między zużyciem energii elektrycznej w godzinach szczytowych i pozaszczytowych. W pierwszym etapie wyróżnione będą 4 grupy odbiorców:

 • W 1grupie opłata mocowa będzie niższa o 83%. Dotyczy to sytuacji, w której różnica w ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w godzinach szczytowych i godzinach pozaszczytowych nie przekracza 5%.
 • 2 grupa zapłaci mniej o 50%, gdy różnica ta wynosi od 5 do 10%.
 • 3 grupa i ulga w wysokości 17% dotyczyć będzie odbiorców, u których różnica jest pomiędzy 10 a 15%.
 • Grupa 4 i opłata mocowa najmocniej dotknie tych osób, u których różnica ta wyniesie powyżej 15%.

Podział na te grupy i obniżenie opłat ma na celu zachęcić odbiorców końcowych, do przemyślanego poboru energii z sieci energetycznej, a tym samym zapewnić jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

Czy można obniżyć opłatę mocową?

Patrząc na zależność wysokości opłaty mocowej od krzywej poboru, dla odbiorców końcowych najkorzystniej będzie planować swoje zużycie energii, im bardziej jednolite będzie w ciągu doby, tym stawki będą niższe. Pomóc w tym może planowanie godzin, w których uruchomione będą urządzenia elektryczne, szczególnie te, które zużywają dużo prądu.

Jedyne co nam zostaje, to zastanowienie się nad produkcją prądu samodzielnie, w ten sposób obniżymy część rachunków stałych na energię. 

 

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________