Panele fotowoltaiczne to rozwiązania, po które z każdym rokiem sięga coraz więcej gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstw. Taka sytuacja z pewnością spowodowana jest stale rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz paliw kopalnych. Coraz częściej pojawiają się również pytania, czy wybór instalacji fotowoltaicznych na dłuższą metę okaże się opłacalny. Dyskusja na ten temat stała się głośniejsza szczególnie po ogłoszeniu przez rząd zmian dotyczących rozliczeń tej formy odnawialnych źródeł energii, które mają zostać opublikowane na przestrzeni kolejnych dwóch lat. Możesz sprawdzić przykładową instalację domu jednorodzinnego: doradcyenergetyczni.com.pl/przykladowa-kalkulacja-instalacji
Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że moc instalacji fotowoltaicznej powinna zostać odpowiednio dobrana do potrzeb mieszkańców oraz ich rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Moc wybranych urządzeń powinna charakteryzować się znacznym zapasem zarówno na plus, jak i minus. Za opłacalną instalację można uznać jedynie taką, która będzie produkować prąd na poziomie praktycznie pokrywającym zapotrzebowanie jej użytkowników. W przypadku montażu urządzeń o za niskiej mocy konieczne okaże się dokupienie energii elektrycznej po dość wysokich cenach. Natomiast w przeciwnym przypadku poniesione koszty zakupu oraz montażu wybranej instalacji nie zwrócą się, ponieważ ogromny poziom wyprodukowanej energii elektrycznej nie zostanie przez nas wykorzystany i trafi do sieci energetycznej. Moc wybranej instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest w dużej mierze od ilości zamontowanych paneli, ich rodzaju, a także wydajności. Konieczne jest szczegółowe obliczenie zapotrzebowania energetycznego w oparciu o powierzchnię dachu oraz wysokości dotychczas uiszczanych rachunków za zużyty prąd. Ogromnym ułatwieniem dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest możliwość starania się o dofinansowania, a także liczne ulgi podatkowe, które sprawią, że zwrot poniesionych kosztów nastąpi w znacznie szybszym tempie.
Przeczytaj również: Wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi dla rolników
Wbrew pozorom każda instalacja fotowoltaiczna wiąże się z koniecznością szczegółowego opracowania projektu. Wszystkie działania odbywają się na podstawie przeprowadzonej na miejscu wizji lokalnej bądź też przy pomocy specjalistycznego drona. Wszystkie pomiary wprowadzane są następnie do pewnego programu, który praktycznie natychmiast oszacowuje zapotrzebowanie na energię elektryczną mieszkańców, a także prezentuje przewidywane prognozy produkcji na kilka kolejnych miesięcy. Warto również pamiętać o tym, że montaż instalacji fotowoltaicznych staje się dużo bardziej opłacalny w przypadku użytkowników, którzy większość energii elektrycznej zużywają w ciągu dnia, a nie wieczorami bądź w nocy. W przypadku, gdy poziom wykorzystywanego prądu kształtuje się na znacznie niższym poziomie, niż wielkość produkcji fotoogniwa można stwierdzić, że nasza inwestycja okaże się nierentowna. Pamiętajmy jednak o tym, że mimo oddawania nadprodukcji energii elektrycznej z powrotem do sieci nie zawsze będziemy mieli do czynienia ze znacznie wolniejszym zwrotem z montażu instalacji fotowoltaicznej.
Przeczytaj również:Ulga podatkowa na panele PV, dla kogo?
Pod pojęciem prosumenta należy rozumieć każdego właściciela instalacji fotowoltaicznej, który w przypadku nadprodukcji energii elektrycznej decyduje się na jej oddanie do sieci, a następnie pobieranie w przypadku, gdy potrzeby mieszkańców znacznie przewyższą możliwości produkcyjne. Możliwość korzystania z tego rozwiązania przysługuje tylko osobom, których mikroinstalacja nie przekracza 50 kWp mocy. Konieczne jest zużywanie nadwyżki energii w trakcie 12 miesięcy, ponieważ w przeciwnym razie prąd zostanie pochłonięty przez sieć i przepadnie. Z pewnością warto podkreślić, że prosumentem może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca. Aktualnie nie ma konieczności posiadania koncesji na produkcję energii elektrycznej w przypadku, gdy wyprodukowane przez nas nadwyżki wracają do sieci.