Na co warto zwrócić uwagę wybierając firmę montującą pompę ciepła? Sprawdź 4 ważne punkty!

Pompy ciepła uznawane są za jedno z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań grzewczych, które wykorzystują energię z odnawialnych źródeł. Największą zaletą tego urządzenia jest to, że jest wygodne i proste w obsłudze, po zamontowaniu i uruchomieniu nie wymaga dodatkowego zaangażowania użytkowników do tego, aby prawidłowo funkcjonować. Jednak, to, czy będziemy mogli w pełni cieszyć się z komfortu cieplnego, jakie daje pompa ciepła, w dużej mierze zależy nie tylko od jej właściwości, ale i od prawidłowo wykonanej instalacji. Dlatego warto jeszcze przed samym montażem dokładnie przyjrzeć się wybranej firmie i koniecznie zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

(1) Doświadczenie i rzetelność

Szukając wykonawcy, należy sprawdzić, czy ten wybrany przez nas, posiada odpowiednie, doświadczenie w pro­jek­to­wa­niu oraz mon­ta­żu in­sta­la­cji opar­tych na pom­pach cie­pła. Najlepiej, aby firma miała na swoim koncie przynajmniej kilkaset wykonanych instalacji. Ważne jest również to, aby pracował w niej wyspecjalizowany zespół specjalistów wysokiej klasy, który może pochwalić się stosowną wiedzę popartą wieloma szkoleniami i odpowiednimi certyfikatami. Podczas szukania rzetelnej firmy warto nie tylko sugerować się samymi reklamami i opiniami innych użytkowników, ale swój wybór poprzeć również stosownymi obliczeniami, które zaproponuje konkretna firma. Warto sprawdzić jak długo firma jest na rynku, ponieważ po tym możemy wnioskować jakie doświadczenie posiada oraz czy możemy liczyć na ewentualną pomoc lub gwarancję w razie problemów z urządzeniem. 

(2) Pomoc w zdobyciu dofinansowania

Inwestycja w pompę ciepła wiąże się ze sporymi wydatkami i nie każdego stać na to, aby pokryć całość kosztów ze swojej kieszeni. Mimo, że koszt jej instalacji, w zależności od rodzaju zwraca się w przeciągu 5-8 lat, warto pomyśleć nad dodatkowym wsparcie finansowym, jakie oferuje dana gmina czy miasto. Istnieje wiele dotacji w całym kraju oraz preferencyjne pożyczki i kredyty, które wspierają ekologiczne rozwiązania i umożliwią realizację zaplanowanego przedsięwzięcia. Z pewnością dużym udogodnieniem będzie pomoc nie tylko przy montowaniu urządzenia, ale również wiedza i doświadczenie, pozwalające na rzetelne przeprowadzenie przez cały proces związany z uzyskaniem dofinansowania. Dzięki temu, zwrot z inwestycji można otrzymać w jeszcze krótszym czasie i nie narazić się na rozczarowanie nieotrzymania środków. 

 (3) Technologia i sprzęt

Rodzaj zastosowanej technologii i komponentów to czynniki, które w decydujący sposób wpływają na najważniejsze parametry techniczne pompy ciepła. Zalicza się do nich:

  • współczynnik sprawności COP/SCO;
  • wydajność grzewczą, maksymalną temperaturę zasilania systemu grzewczego;
  • emisję hałasu i ilość czynnika chłodniczego.

W celu ich porównania, dobrze jest przeanalizować dane techniczne poszczególnych urządzeń zawarte w tzw. DTR-kach. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia zawsze na uwadze trzeba mieć to, że technologia związana z pompami ciepła rozwija się dynamicznie, a producenci nieustannie udoskonalają oferowane przez siebie produkty. Przez to powszechnie stosowane dziś urządzenia za kilka lat mogą być już przestarzałe, im wszystkie elementy instalacji będą nowsze, tym dłużej i wydajniej będą nam służyć.

(4) Obsługa po, czyli serwis i gwarancje

Gwarancja zapewnia bezpłatną naprawę ewentualnych usterek. Ważne jest, aby dowiedzieć się także, kto jest serwisantem wybranych urządzeń grzewczych, ponieważ pomoże to w ustaleniu, do kogo zwrócić się o pomoc oraz pozwoli na szybką i sprawną reakcję w przypadku jakikolwiek problemów. Nie można zapominać również o przeglądach układu grzewczego, które zapewniają mu sprawne funkcjonowanie przez wiele lat. 

 

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która wesprze Cię w tym procesie od początku do końca, napisz do nas kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  lub zadzwoń +48 22 370 29 70.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dofinansowaniu eko energii w swoim mieście lub gminie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________