Jak sprawdzić i dobrać odpowiednią moc umowną?

Wielu właścicieli firm zastanawia się, jak wyznaczyć optymalne zapotrzebowanie na moc umowną dla ich przedsiębiorstwa i tym samym obniżyć rachunki za prąd? Zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Co to jest moc umowna?

Na początek wyjaśnijmy, czym w ogóle jest tytułowa moc umowna? To wielkość, która pokazuje ile energii możemy pobierać w danej chwili. Zawierając umowę dystrybucyjną w danej taryfie (w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw jest to taryfa C) właściciel firmy decyduje się na określoną maksymalną moc umowną (deklaruje pisemnie jaką maksymalną moc zamierza pobierać z sieci energetycznej, do której się przyłączył). W naszych kontaktach z Klientami często spotykamy się z sytuacjami w której moc umowna ustawiona jest za wysoko. W taryfie C11 – ustalona jest maksymalna wartość 40 KW. Faktycznie natomiast Klient wykorzystuje jedynie 10 KW. Pozostałe 30 KW jest nie wykorzystywane a rachunek za energię elektryczną zawiera opłatę za całe 40 KW mocy umownej. W przypadku ustalenia mocy umownej za nisko i tym samym przekroczenia ustalonego limitu Klient poniesie dotkliwą karę pieniężną (jest to 10-krotność stałej opłaty dystrybucyjnej za 1 kW przekroczonej mocy). Np. nasza moc umowa ustalona została na poziomie 10 KW a maksymalna moc w miesiącu wynosi 14 KW nasz rachunek za prąd zostanie obciążony stałą opłata za 10 KW mocy umownej oraz opłatą za przekroczenie mocy umownej o 4 KW w równowartości jak za 40 KW(4 KW razy 10 – krotność stałej opłaty za moc umowną).

Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych, dodatkowych kosztów, tak ważny jest wybór mocy umownej najbardziej dopasowanej do potrzeb danego przedsiębiorstwa oraz stałe miesięczne analizowanie rachunków za prąd.

Jak sprawdzić i dobrać odpowiednią moc umowną?

Jak sprawdzić rzeczywiste zapotrzebowanie na energię elektryczną w firmie? Należy przeanalizować faktury za ostatni rok i dowiedzieć się, czy nie przekroczyliśmy założonego limitu. Jeśli zużywamy więcej prądu niż zadeklarowaliśmy w umowie musimy złożyć wniosek o zwiększenie limitu mocy umownej do lokalnego operatora systemu dystrybucji. Wobec tak dużej konkurencji na rynku i wielu promocyjnych ofert warto też rozważyć zmianę sprzedawcy prądu.  W przekroczenia mocy umownej z pewnością zauważymy stosowne naliczenia na naszej fakturze za energię elektryczną.

W sytuacji w której nasza moc jest ustalona za wysoko nie jest to już takie łatwe. Większość dystrybutorów raczej nie wskazuje tego na fakturze bo jest to czysty zysk – płacimy za coś z czego nie korzystamy. Łatwym sposobem jest odczytanie naszego maksymalnego poboru mocy z licznika. Każdy nowy elektroniczny licznik wyświetla taka informację i na tej podstawie łatwo możemy ustawić odpowiednią dla naszej firmy moc umowną.

My dodatkowo korzystamy z naszego urządzeni o którym możesz przeczytać tutaj www.doradcyenergetyczni.com.pl/prad/smart-metering/

Jeśli chcesz sprawdzić i dobrać optymalną moc umowną dla swojej firmy – skontaktuj się z jednym z naszych doradców energetycznych. Zapewniamy wysoki poziom świadczonych usług i konkurencyjne ceny.

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________