Moc umowna – czym jest?

Każdy z nas ma podpisaną umowę z firmą, która dostarcza nam prąd. Jednakże, czy zdawaliście sobie sprawę z faktu, że można w taki sposób dobrać taryfę, aby obniżyć swoje rachunki za prąd, nic przy tym nie tracąc? Jest to możliwe poprzez dopasowanie odpowiedniej „mocy umownej”.

Czym jest moc umowna?

Najprościej ujmując, jest to wielkość energii, jaką możemy w danej chwili maksymalnie pobrać do użytku. Podpisując umowę dystrybucyjną energii elektrycznej, musimy ustalić wysokość tego parametru. Jest to bardzo ważne, ponieważ z jednej strony zbyt nisko założona moc umowna może (w przypadku przekroczenia danego limitu), spowodować naniesienie na nas kary pieniężnej w wysokości 10-krotności nadwyżki. Z drugiej jednak strony, zbyt wysoko założona wartość mocy umownej sprawi, że będziemy płacili za jej wartość, nawet jeśli w rzeczywistości nie zużywamy tej energii. Dla dostawców prądu wówczas jest to czysty zysk.

przeczytaj również: Jak sprawdzić i dobrać odpowiednią moc umowną?

Jak ustalić odpowiednią moc umowną?

Przede wszystkim zależałoby zacząć od przeanalizowania rachunków za prąd za ostatni rok. Gdy tylko zorientujemy się, że przekraczaliśmy w tym okresie limity, wówczas możemy złożyć wniosek o zwiększenie mocy umownej, i tym sposobem nie będziemy więcej płacić kar. Sytuacja, w której moc umowna jest zbyt wysoka, nie jest już taka prosta do zmiany, ponieważ jak wspomniano wcześniej, dla dostawcy jest to zarobek. W tym przypadku możemy sami odczytać maksymalną moc umowną, która jest wyświetlana na każdym, nowoczesnym liczniku i ją skorygować pisemnie lub w przypadku problemów wynająć doradcę energetycznego.

 

Szukasz pomocy w związku z prądem, gazem czy fotowoltaiką?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Pomagamy w uzyskaniu środków a dzięki naszym ekipom monterów realizujemy inwestycje w 1 miesiąc!

kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl