Korona wirus. Co ma wspólnego z fotowoltaiką?

Rynek fotowoltaiki rozkręca się z dnia na dzień. Porównując początek roku 2019 i 2020 na rynku eko enrgii, widać duże wzrosty, ale i spadki. Na szczęście pozytywne dla konsumentów są wzrosty, czyli liczba instalacji, a także spadki, czyli ceny paneli. Niestety może się to zmienić ze względu na epidemię koronawirusa w Azji, który niestety przyczynił się do problemów z dostawą sprzętu, co za tym idzie wzrosnąć może również cena. 

Co koronawirus ma wspólnego z fotowoltiką i jej cenami? 

Z uwagi na wyższe koszty produkcji modułów w Europie, przed zniesieniem restrykcji w imporcie chińskich modułów do Unii Europejskiej ceny modułów na rynku hurtowym były o ponad 20 % wyższe. Obecnie dzięki temu, że istnieje dostęp do dobrego jakościowo i względnie taniego produktu, branża dynamicznie się rozwija, także przez wzrost zainteresowania w sektorze MŚP, gdzie nie ma dotacji, a PV jest konkurencyjne, w oparciu o obecne ceny energii i koszty dystrybucji.  

Dlatego też zwracamy uwagę na problemy w związku z Azją, a także innymi krajami dotkniętymi wirusem, jak wiemy z ostatniej chwili również Włochami. Należy pamiętać, że rynek fotowoltaiczny jest rynkiem globalnym i wszelkie fluktuacje geopolityczne, zwłaszcza we wspominanym rejonie, mają wpływ na ceny. Tym bardziej, że podzespoły europejskich producentów modułów pochodzą także z Azji.

Obecnie ceny na rynku zaczyna brakować towaru, przede wszystkim modułów. Przerwa związana z chińskim Nowym Rokiem została przedłużona do 10 lutego. Fabryki miały wówczas ruszyć i tak się stało, ale tylko częściowo. 

Niewątpliwie opóźnienia w dostawach na teren Unii Europejskiej modułów fotowoltaicznych oraz falowników i ich elementów będą odczuwalne dla całej branży, co w konsekwencji może się przełożyć na wzrost cen końcowych. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja zostanie opanowana w ciągu kilku tygodni, a ceny wrócą do normy maksymalnie do połowy tego roku. 

Warto zwrócić jednak uwagę, że opóźnienia będą, ze względu niezmieniające się zainteresowanie i wręcz wzrost zainteresowania systemami. Na tym etapie rozwoju branży pojawia się ryzyko związane z jakością wykonania usługi. Dlatego uczulamy, osoby, którym zależy na wysokiej jakości usługi, gwarancji, odpowiednim i kompleksowym poziomie obsługi i bezpieczeństwie transakcji, aby sprawdzały firmy, który powierzają inwestycję. Czasem niższa cena lub szybki czas realizacji równa się z ryzykiem powierzenia swoich pieniędzy mniej doświadczonym lub mniej wiarygodnym wykonawcom.

Wykonawstwo instalacji fotowoltaicznej jest usługą specjalistyczną, którą powinni wykonywać tylko fachowcy z odpowiednimi narzędziami, uprawnieniami, od elektrycznych, pomiarowych przez prace wysokościowe, aż po certyfikacje Urzędu Dozoru Technicznego oraz liczne szkolenia produktowe, to wszystko wpływa na cenę, ale i bezpieczeństwo transakcji. 

Na tą chwilę warto obserwować rynek, ponieważ na czas oczekiwania i cenę, wpływ ma szereg czynników, a na dalekie progrozy jest jeszcze za wcześnie. 

Chcesz zamontować panele w swoim domu?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________