komisja odrzuca projekt zmiany systemu prosumenckiego

Komisja odrzuca projekt zmiany systemu prosumenckiego? Będą nowe rozwiązania?

W dniu 18.11 br komisja senacka odrzuciła projekt zmiany systemu prosumenckiego. Posłowie zaproponowali nowe rozwiązania?

Podczas spotkania w związku z poselskim projektem zmiany ustawy o OZE, likwidującego system opustów, komisja zarekomendowała odrzucenie projektu. Jednocześnie podjęła uchwałę o inicjatywie ustawodawczej wprowadzającej m.in. system net-meteringu 1:1. Projekt nowelizacji ustawy przygotowali posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Po wysłuchaniu głosów i 4 godzinnej debacie, przewodniczący komisji zaproponował odrzucenie w całości propozycji projektu poselskiego zmieniającego system prosumencki, który w praktyce przygotował rząd. Komisja przegłosowała odrzucenie projektu, za którego odrzuceniem było aż 12 senatorów. 

Przedstawiony został nowy projekt ustawy w znaczącej części rozwiązujący problemy zmiany systemu prosumenckiego. Projekt realnie wpływa na rynek prosumencki, został przygotowany przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej. System rozliczeń będzie oparty o umowę między elektroprosumentem a sprzedawcą.

Jak wiemy, Koalicja Obywatelskia, przygotowywała projekt nowelizacji ustawy od kilku miesięcy. Przewidziano rozwiązania dla prosumenta indywidulanego, zbiorowego oraz wirtualnego. Regulacje utrzymują system opustów dla obecnych prosumentów, m.in system opustów będzie obowiązywać przez 5 lat. W tym samym czasie prosumenci będą mogli skorzystać z nowego systemu “sprzedaj-kupuj” na konkretnych warunkach.

czytaj również: Czy fotowoltaika może być inwestycją dla oszczędności?

Założenia, plan i wdrożenie

W nowym projekcie przewiduje się wprowadzenie systemu net-meteringowego 1:1, czyli prosument będzie mógł rozliczyć się w stosunku ilościowym?

Projekt nowelizacji ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku. Nowy system miałby obowiązywać od lipca do końca 2023 roku. Rozliczenie kupna-sprzedaży ma być finansowe, czyli wprowadzana energia będzie rozliczana w systemie netto, nie będzie obciążona VAT-em i akcyzą. W przypadku salda ujemnego rozliczania zgodnie z istniejącym prawem.

Elektroprosument (proszę zwrócić uwagę na nową nazwę), indywidualny i zbiorowy będzie mógł skorzystać z 30% obniżki w opłacie dystrybucyjnej,  o ile będzie dysponował magazynem energii. Operatorzy systemu dystrybucyjnego będą natomiast zobowiązani do zawarcia umowy do 21 dni. Jak się okazuje, prosumenci będą mogli skorzystać z systemu net-billingowego, jeśli wyrażą taką wolę.

czytaj również:

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych – od czego właściwie zależy?

To nie wszystko!

Kolejny etap będzie obowiązywał od 1 stycznia 2024 roku. Dotychczasowi prosumenci rozliczają się w starym systemie, nowi prosumenci będą objęci nowym systemem net-billingowym, czyli rozliczeniem finansowym. Projekt ustawy przewiduje także agregatorów. Senat przyjął inicjatywą ustawodawczą, 13 senatorów zagłosowało za projektem. Nowy projekt poselski zostanie przedstawiony przez sprawozdawcę komisji, podczas najbliższego posiedzenia senatu, czyli w najbliśzych dniach. 

 

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________