Towarzyszące nam na każdym kroku informacje o możliwych podwyżkach cen energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób rozważa zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Większości z nas ta forma odnawialnych źródeł energii kojarzy się z umieszczonymi na dachach budynków niewielkimi panelami połączonymi w odpowiedni sposób ze sobą. Zdarzają się jednak sytuację, gdy ta forma montażu instalacji nie będzie możliwa ze względu na znacznie ograniczony dostęp do promieni słonecznych. W takiej sytuacji jedynym racjonalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie urządzeń fotowoltaicznych na ziemi przy zastosowaniu specjalistycznych stelaży.
Montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych bądź gospodarczych uznawany jest za jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rozwiązań. Dzięki temu mamy możliwość znacznej oszczędności wolnego miejsca na posiadanej działce. Wiele osób jako zaletę tego rozwiązania wskazuje również niski koszt montażu, ponieważ nie ma konieczności budowy specjalistycznego oraz stabilnego stelażu, a następnie odpowiedniego wiązania go z gruntem. Instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana na dachu daje również możliwość ogromnego zaoszczędzenia czasu osób odpowiedzialnych za jego montaż, ponieważ tego rodzaju czynności zajmują zaledwie kilka godzin i są ściśle powiązane z mocą wybranych urządzeń. Utrudniony dostęp pozwala uchronić właścicieli instalacji przed ewentualnymi kradzieżami, które zdarzają się w ostatnich latach naprawdę często. Z pewnością warto zwrócić również uwagę na niskie ryzyko uszkodzeń mechanicznych urządzeń montowanych na dachach budynków. Do czynników, które mogą znacznie ograniczyć możliwość wyboru tego rozwiązania, należy zaliczyć między innymi brak dostępu do nasłonecznionej strony, niewłaściwy kąt dachu, a także jego kiepska kondycja techniczna. Jak łatwo zaobserwować, zdarzają się sytuację, gdy montaż instalacji fotowoltaicznych na dachu posiadanych budynków okazuje się praktycznie niemożliwy. W takim przypadku warto rozejrzeć się za innymi równie interesującymi rozwiązaniami.
Przeczytaj również:Ulga podatkowa na panele PV, dla kogo?
Dla osób, w przypadku których montaż urządzeń fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwy, dedykuje się ich umieszczenie na gruncie przy zastosowaniu stabilnych stelaży. Oczywiście to rozwiązanie charakteryzuje się znacznie wyższym ryzykiem możliwych uszkodzeń mechanicznych, a także kradzieży. Nie można nie wspomnieć również o dość wysokich kosztach całej inwestycji niż w przypadku instalacji zlokalizowanych na dachach budynków. W przypadku konieczności przebudowy posiadanych zabudowań bądź ich wpisu do księgi zabytków niezbędne może okazać się uzyskanie pozwolenia na montaż odnawialnych źródeł energii. Instalacja fotowoltaiki na gruncie to korzystne rozwiązanie dla osób, które posiadają ogromne i niezagospodarowane tereny zielone, ponieważ dzięki tym działaniom zaczną one generować wiele korzyści finansowych. Wybór instalacji montowanych na gruncie pozwala również na znacznie szybsze oraz prostsze przeprowadzanie czynności serwisowych, a także czyszczących. Nie bez znaczenia jest również fakt, że proces chłodzenia elementów instalacji dzięki tej metodzie montażu okazuje się znacznie efektywniejszy.
Przeczytaj również:Ulga podatkowa na panele PV, dla kogo?
Choć każdy z wymienionych powyżej sposobów montażu instalacji fotowoltaicznych posiada liczne wady, a także zalety nie można jednoznacznie wskazać najkorzystniejszego rozwiązania. Konieczne jest zwrócenie uwagi na liczne czynniki, które wskażą nam jaka metoda okaże się w naszym przypadku efektywniejsza oraz praktyczniejsza. Istnieją również przypadki, gdy montaż instalacji na dachach budynków mieszkalnych może okazać się niemożliwy lub to rozwiązanie nie przyniesie zakładanych korzyści dla jego właścicieli. W takim przypadku konieczny będzie wybór urządzeń zlokalizowanych na gruncie przy zastosowaniu stabilnych oraz wytrzymałych stelaży. Nie czekaj, już dziś zastanów się, które rozwiązanie okaże się w twoim przypadku najkorzystniejsze.