Jak płacić mniejsze rachunki za prąd w domu?

Płacisz wysokie rachunki za prąd w swoim domu? Zastanawiasz się jak skutecznie obniżyć rachunki, aby mniej płacić za energię? Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie energii a tym samym, obniżenie kosztów energii elektrycznej i niższą cenę prądu dla gospodarstw domowych.

Aby skutecznie obniżyć rachunki, warto poznać kilka prostych i skutecznych sposobów na oszczędzanie energii, dzięki którym można praktycznie zlikwidować niepotrzebne zużycie prądu i znacznie ograniczyć wydatki.

Na początku, zastanów się, a najlepiej spisz, jakie urządzenia posiadasz w domu, oraz zaznacz te, które uważasz, że zużywają najwięcej prądu. Dla przykładu za dużą część zużycia będzie odpowiedzialne oświetlenie. Dlatego warto, wyrobić nawyki we wszystkich domownikach, by gasili światło w pomieszczeniach, wychodząc z nich na dłużej.

Dodatkowym sposobem na oszczędność w domu są świetlówki, czyli tak zwane żarówki energooszczędne. W tym przypadku trzeba pamiętać, że żywotność świetlówek skraca się przy częstym ich włączaniu i wyłączaniu. Dlatego jeżeli posiadamy świetlówki, to nie należy ich wyłączać jedynie na kilka minut.

Kolejną rzeczą do sprawdzenia jest sprzęt AGD, czyli: lodówka, która UWAGA może stanowić nawet 30% naszego całkowitego dziennego zużycia energii elektrycznej, oczywiście w zależności od jej wielkości, rodzaju i sposobu używania. Ponieważ nie byłoby racjonalne wyłączanie lodówki w celu oszczędzania energii (bo samo jej włączanie na nowo pochłaniałoby dużo energii, a produkty traciłyby świeżość) dlatego warto przede wszystkim pamiętać o tym, żeby ułatwiać proces chłodzenia naszej lodówki, nie ograniczając przepływu powietrza w jej otoczeniu. Lodówka w kuchni powinna znajdować się co najmniej 10 centymetrów od ścian i z dala od urządzeń wydzielających ciepło, takich jak kuchenka, zmywarka, czajnik czy grzejnik bądź inne urządzenia grzewcze.

Sprawdź również inne sprzęty jak telewizor, komputer, drukarki, czajnik elektryczny czy ekspres do kawy oraz inne urządzenia, które są odpowiedzialne za kolejną część z całkowitego zużycia energii elektrycznej. Dlatego, w przypadku komputerów, warto na przykład stosować wygaszacze ekranu. W przypadku innych urządzeń można jest wyłączać w sytuacji, kiedy nikt z nich nie korzysta przez dłuższy czas. Co więcej, warto wyciągać kabel z gniazdka, bo niektóre urządzenia zużywają prąd, nawet kiedy są wyłączone, ale podłączone do prądu i mają ustawione czuwanie.

 

Czy wybór taryfy ma znaczenie?

Oczywiście, że tak! Wybór odpowiedniej taryfy energii elektrycznej w domu, może pozwolić nam znacznie ograniczyć nasze koszty energii. Najpopularniejszymi dla domu są 3 następujące taryfy:

• Taryfa G11, całodobowa (jednostrefowa) taryfa dla gospodarstw domowych, w ramach której zapłacimy taką samą ceną za kilowatogodzinę (kWh), niezależnie od godziny dnia czy nocy;

• Taryfa G12, dwustrefowa (z podziałem na dzień i noc), taryfa, w ramach której płacimy mniej za zużycie energii w godzinach poźnego wieczoru i nocnych (oraz w godzinach południowych w przypadku niektórych dostawców) a więcej w godzinach dziennych;

• Taryfa G12w, dwustrefowa (z rozróżnieniem na godziny dzienne oraz na godzinny nocne i weekendowe) taryfa dla domu, w przypadku której zapłacimy mniej za prąd w godzinach późnego wieczoru, nocy i w weekend, a więcej w godzinach dziennych poza sobotą i niedzielą.

 

Kiedy opłaca się wybrać taryfę dwustrefową?

Mówi się, że wtedy, gdy co najmniej 25% naszego całkowitego zużycia energii elektrycznej ma miejsce w godzinach tańszych. Aby określić, czy będzie nam się opłacać np. taryfa G12, powinniśmy sprawdzić, czy nasze zużycie prądu w nocy jest co najmniej na poziomie ¼ naszego całkowitego zużycia. Warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie np. robić pranie bądź włączać zmywarkę tylko późnym wieczorem i w nocy.

 

Jak obliczyć, czy strefa dwustrefowa opłaca nam się? 

Należy odczytać i zapisać wartość licznika o 3 porach: rano, wieczorem i ponownie rano następnego dnia. Ocenimy w ten sposób proporcję prądu wykorzystanego w nocy i wieczorem w stosunku do naszego całkowitego zużycia prądu. Czy sama energia może kosztować mniej? Tak, jedną z możliwości jest zmiana sprzedawcy prądu. Oczywiście po wcześniejszym sprawdzeniu taryfy, cennika oraz oferty od innych sprzedawców.

 

Czy wiesz, że zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej można obniżyć swoje rachunki z tytułu sprzedaży prądu nawet o kilka procent rocznie?

Szacuje się, że w przeciętny polskim dom może obniżyć swoje rachunki nawet o 100 zł rocznie.

Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce jest możliwa od 2007 roku i od tego czasu skorzystało z takiej możliwości już blisko 350 tysięcy gospodarstw domowych. Oszczędności są możliwe dzięki temu, że nowi sprzedawcy prądu oferują często lepsze ceny, niż tak zwani sprzedawcy z urzędu. Kiedy już wybierzemy tańszego sprzedawcę prądu, to w zależności od naszej sytuacji należy, najpierw wypowiedzieć umowę z dotychczasowym sprzedawcą energii (jeżeli pierwszy raz zmieniamy sprzedawcę prądu, to należy wypowiedzieć również umowę dystrybucyjną, czyli musimy wypowiedzieć umowę kompleksową), a następnie podpisać umowę z nowym sprzedawcą energii elektrycznej.

Jak zmienić sprzedawcę przy przeprowadzce do nowego mieszkania?

Jeżeli przeprowadzasz się do nowego mieszkania, to jest to świetna okazja do tego, żeby od samego początku pobytu w nowym mieszkaniu oszczędzać na prądzie, wybierając tańszego sprzedawcę prądu.

Jak to zrobić? Istnieją 2 możliwości.

Pierwsza możliwość: poprzedni najemca wypowiada swoją umowę ze sprzedawcą prądu zaznaczając, żeby nie odinstalowywać licznika, a następnie Ty podpisujesz nową umowę z jednym z tańszych sprzedawców.

Druga możliwość: Wraz z poprzednim lokatorem podpisujecie tak zwany protokół zdawczo-odbiorczy i wysyłacie ten dokument do dotychczasowego sprzedawcy. Następnie podpisujesz umowę z wybranym tańszym sprzedawcą energii elektrycznej.

 

Chcesz zamontować panele w swoim domu?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas!

kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________