Każdy właściciel przedsiębiorstwa wie, że ciągle planowanie oraz kalkulacja koniecznych do poniesienia kosztów nie należy do najłatwiejszych zadań. Istnieje grupa wydatków, które ponoszone są regularnie w jednej wysokości. Ciągłe podwyżki cen energii elektrycznej oraz gazu wpływają w sposób niekorzystny zarówno na budżet gospodarstw domowych, jak i mniejszych oraz większych przedsiębiorstw. Ryzyko znacznego pogorszenia sytuacji finansowej firmy to zmora każdego właściciela. Większość z nich zaczyna poszukiwać nowych rozwiązań, dzięki którym będzie możliwe znaczne ograniczenie regularnie ponoszonych kosztów. Jedną z najczęściej wybieranych możliwości jest montaż instalacji fotowoltaicznych.
Stałe podwyżki cen prądu oraz gazu wpływają negatywnie nie tylko na sytuację polskich gospodarstw domowych, ale również wielu przedsiębiorstw. Dla większości z nich stale rosnące koszty oznaczają pogorszenie się aktualnej sytuacji finansowej. Przyczyną regularnych podwyżek jest obowiązek zakupu praw do emisji dwutlenku węgla. Od ubiegłego roku uprawnienia nie są już wydawane bez konieczności ponoszenia opłat. Jeszcze do niedawna pokrywały one większa część emisji kilku największych producentów prądu. Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, iż niezbędne do poniesienia opłaty będą pokrywane ze środków odbiorów końcowych. Na stałe podwyżki cen wpływają również rosnące koszty wydobycia, logistyki, a także produkcji energii elektrycznej ze zgromadzonych surowców. Wszystkie wymienione czynniki sprawiły, że przedsiębiorcy zaczęli otrzymywać coraz to wyższe rachunki za korzystanie z prądu. Z pewnością nie bez znaczenia okazało się też wprowadzenie w życie tak zwanych opłat mocowych, które wyliczane są w dni robocze w godzinach między 7, a 22.
przeczytaj również:
Czy instalacja fotowoltaiczna pokryje zapotrzebowanie na prąd w supermarkecie?
Wbrew pozorom przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznych, również mogą zostać dotknięci wieloma zmianami. Aktualnie zapowiedziane zostały nowe sposoby rozliczania oddawanej nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci. Do dziś przedsiębiorcy posiadający instalacje fotowoltaiczne mają możliwość wykorzystania 70% wartości wyprodukowanego prądu. Zapowiedziane zmiany przewidują, iż każda oddana przez przedsiębiorcę kWh zostanie opłacona przez dystrybutora energii elektrycznej po ściśle określonej kwocie. Już dziś analitycy wiedzą, że będzie ona znacznie niższa od przyjętych cen rynkowych. W związku z tym oddawanie nadwyżki wyprodukowanego prądu okaże się bardzo nieopłacalne zarówno dla przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych. Zapowiedziane zmiany spowodują, że bardziej popularnym rozwiązaniem stanie się montaż instalacji fotowoltaicznych, które mają za zadanie pokryć jedynie konkretne zapotrzebowanie bez konieczności produkowania nadwyżki energii. Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że w kolejnych latach dość wysokie już ceny nadal będą prezentować tendencję wzrostową, w związku z czym warto już teraz rozważyć wszystkie dostępne możliwości, które uchronią przedsiębiorstwo przed utratą płynności finansowej.
przeczytaj również:
Opłacalność instalacji fotowoltaicznych – od czego właściwie zależy?
Analitycy rynkowi nie pozostawiają żadnych złudzeń odnośnie tego, że ceny podstawowych surowców energetycznych zaczną w najbliższym czasie maleć. Zapowiadają wręcz ich tendencję wzrostową na kilka kolejnych lat. W związku z tym przedsiębiorcy muszą rozpocząć poszukiwanie analogicznych rozwiązań, dzięki którym ich sytuacja finansowa na powrót stanie się stabilna. Jednym z najczęściej wybieranych jest montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy mającej za zadanie pokryć zapotrzebowanie konkretnych firm. Produkcja własnego prądu pozwoli uchronić właścicieli firm przed kolejnymi podwyżkami cen czy też wprowadzaniem nowych podatków. Całą inwestycję należy rozpocząć od przygotowania szczegółowo opracowanego projektu technicznego, ponieważ odpowiedni dobór wszystkich modułów w sposób znaczący wpłynie na jej opłacalność.