Ile kosztuje recykling paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne pracują wiele lat, mają gwarancję producenta nawet powyżej 10 lat a z założenia pracują kilkanaście lat. Mimo to, warto zastanowić się co po tym czasie. Czy poszczególne elementy paneli można oddać do recyklingu, a jeśli tak, to ile to kosztuje?

 

Czy panele fotowoltaiczne można utylizować?

Tak oczywiście, że tak! W związku z tym, że temat w Polsce uważany jest jeszcze za świeży, nie mówi się o tym wiele oraz nie ma zbyt wielu takich punków czy firm, które specjalizują się w takiej utylizacji, ale jest to możliwe i praktycznie w każdym województwie znajdziemy taki punkt.

przeczytaj również: Fotowoltaika: Jak wygląda przyłączenie instalacji fotowoltaicznej w praktyce?

 

Co odzyskujemy z modułów fotowoltaicznych podczas recyklingu?

W procesie recyklingu, po usunięciu ramy, kabli i skrzynki przyłączowej, wykonane z aluminium, szkła, plastiku, miedzi, srebra i krzemu panele fotowoltaiczne są cięte i zgniatane. Później komponenty są oddzielane i wysyłane do oddzielnych strumieni recyklingu. Odzyskane materiały w postaci szkła i wafli krzemowych wykorzystywane jest do produkcji np. pokryw do studzienek kanalizacyjnych. Aluminium natomiast, przekazywane jest do huty.

 

Ile kosztuje recykling paneli fotowoltaicznych? Ile kosztuje recykling modułów PV? 

Średni koszt oddania modułów do recyklingu wynosi 1,5 PLN netto/kg. Można również zamówić usługę z transportem.

Dla przykładu biorąc pod uwagę utylizację PV z domu jednorodzinnego o mocy 10 kW, na którą składa się 29 modułów o mocy 340 Wp, średnia waga to ok. 18,5 kg.

Wyliczenie: 18,5 kg * 29 modułów *1,5 zł = 804,75 zł. Tyle kosztuje nas utylizacja PV, po kilkunastu latach pozyskiwania dla nas energii ze słońca. 

Licząc dalej i biorąc pod uwagę aktualne cenę takiej instalacji, koszt recyklingu modułów to ok. 2% wartości całej instalacji.

przeczytaj również: Fotowoltaika TOP 5 najważniejsze fakty na temat zielonej energii!

 

Kto może oddać do utylizacji moduły PV?

W zasadzie każdy kto może je zainstalować, czyli właściciele mikroinstalacji, ale też rolnicy, firmy czy osoby, które dzierżawią swoje grunty pod fotowoltaikę, producenci czy instalatorzy. Warto pamiętać, że po oddaniu urządzeń fotowoltaicznych do recyklingu firma przyjmująca od nas moduły, powinna wydać nam potwierdzenie zrealizowania usług recyklingu, w oparciu o oficjalny podział procesów recyklingu i odzysku zgodny z załącznikiem do ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r – R3 (Recykling lub regeneracja substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki), R4 (Recykling lub odzysk metali i związków metali), R5 (Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych). Wpis do bazy BDO – obowiązkowy Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO) to spis podmiotów, które wprowadzają na rynek krajowy m.in. produkty w opakowaniach, pojazdy, oleje, smary, opony, baterie bądź akumulatory, a także sprzęt elektryczny i elektroniczny. Każdy taki podmiot zobowiązany jest do rejestracji do BDO. Aby oddać urządzenia fotowoltaiczne do recyklingu, firma recyklingowa bezwzględnie wymaga legitymowania się przedsiębiorstwa wpisem do tego rejestru. W przypadku, gdy urządzenia do recyklingu oddaje osoba fizyczna, wpis do rejestru BDO nie jest wymagany. Czy recykling jest więc problemem? Czy recykling modułów fotowoltaicznych jest kosztowny? Jak widać nie. Warto wziąć do serca ten obowiązek  i pamiętać, że to przede wszystkim ukłon w stronę środowiska.

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________