Fotowoltaika TOP 5 najważniejsze fakty na temat zielonej energii!

Dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że energetyka słoneczna jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem odnawialnych źródeł energii w Polsce! Taki stan rzeczy możliwy jest m.in. dzięki zmianom w prawie i uruchomieniu programów takich jak „Mój prąd”, w ramach którego możliwe jest dofinansowanie do 50% kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej. Poznaj najważniejsze fakty dotyczące fotowoltaki.

Fakt #1 Fotowoltaika jest ekologiczną formą pozyskiwania energii i wsparciem dla środowiska!

Jak już zostało wspomniane na samym początku tego wpisu, fotowoltaika w naszym kraju jest niezwykle popularnym źródłem energii i bardzo szybko się rozwija. Statystyki wykorzystania tej formy pozyskiwania energii elektrycznej nie pozostawiają złudzeń – przyrost mocy generowanej przez instalacje w lipcu 2020 roku był większy o 175,14% w porównaniu do wyniku zeszłorocznego. W związku z rosnącą popularnością tej formy pozyskiwania energii, mniejsze zastosowanie zyskuje tradycyjna energetyka bazująca na węglu, a fakt braku hałasu czy brak emisji spalin powoduje, że środowisko jest zdrowsze.

Fakt #2 W Polsce panują bardzo dobre warunki dla fotowoltaiki!

Polska nie kojarzy się z krajem wysoko nasłonecznionym, a już na pewno nie w porównaniu do Hiszpanii czy Włoch. Jednak zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, średnie nasłonecznienie w naszym kraju przekracza poziom 1000 kWh/m2. Najlepsze nasłonecznienie odnotowywane jest w południowo – wschodniej części kraju. Przytoczony wynik pozwala na produkcję czystej energii, a co za tym idzie, również szybki wzrost z inwestycji, szacuje się średnio, że jest to nawet od 5 do 8-10 lat.

Przeczytaj: Program Mój Prąd, poznaj 5 najczęstszych błędów we wnioskach!

Fakt #3 Instalacja fotowoltaiczna może być stosowana nie tylko w domach jednorodzinnych!

Wprawne oko wychwyci największe zainteresowanie fotowoltaiką właśnie wśród posiadaczy domów jednorodzinnych. Jednak okazuje się, że beneficjentami czystej energii w postaci paneli słonecznych w dużej mierze są również rolnicy stawiający je na swoich polach, ale również przedsiębiorcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, spółki Skarbu Państwa, a nawet kościoły i związki wyznaniowe.

Często panele ustawiane są również na dachach sklepów i hal przemysłowych, obiektach sportowych czy w innych miejscach przestrzeni publicznej. Widząc taką różnorodność możliwości, nie możemy już mówić, że fotowoltaika jest zarezerwowana wyłącznie dla jednej grupy.

Przeczytaj również: Dotacja „Mój Prąd” 17 pytań i odpowiedzi!

Fakt #4 Inwestycje w pozyskiwanie czystej energii ze słońca wspierane są przez państwo!

Niemal wszystkie państwa Europy walczą o poprawę stanu środowiska naturalnego. Z biegiem czasu, staje się to konieczne. Dlatego, w Polsce funkcjonują systemowe formy wsparcia dla osób zainteresowanych inwestycją w instalacje fotowoltaiczne. Poniżej podajemy listę oferowanych rozwiązań:

  • wcześniej już wspomniany program Mój Prąd oferuje dotację do kwoty 5 000 złotych na zakup oraz montaż całego sprzętu;
  • w ramach ulg dostępna jest Ulga Termomodernizacyjna pozwalająca odliczyć koszty inwestycji od podatku;
  • istnieją lokalne oraz samorządowe formy wsparcia dla mieszkańców;
  • kolejną ulgą jest ulga w podatku rolnym dla właścicieli gospodarstw;
  • kredyty i pożyczki specjalnie przygotowane pod instalację fotowoltaiczną;
  • ustawy wspierające inwestorów w odnawialne źródła energii;
  • bezpłatne konsultacje na temat zielonych inwestycji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dofinansowaniu eko energii w swoim mieście lub gminie, napisz do nas  kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  lub zadzwoń +48 22 370 29 70.

Udzielimy Ci bezpłatnego wsparcia!

Fakt #5 Pozyskaną energię można sprzedawać!

Z lektury wcześniejszych punktów wiadomo, że nadwyżkę energii można magazynować. Jednak mało kto wie, że taką energię można również sprzedawać. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce latem, kiedy nasłonecznienie jest znacznie większe niż podczas innych pór roku i gospodarstwo nie może zużyć całej wyprodukowanej energii. Instalacja w trybie one-grid, otwiera możliwość sprzedawania nadwyżek. Istnieje możliwość rozliczania się z zakładem energetycznym co pół roku, tym samym pozwalając odliczyć od ilości energii pobranej przez właściciela z sieci zimą, tę ilość, którą wyprodukuje i przekaże do sieci latem. Dzięki temu nie ma potrzeby kupowania magazynów energii.

Bez wątpienia, nie są to wszystkie mity nieznośnie powielane nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Istnieje również dużo więcej faktów, które przemawiają za zasadnością i bezpieczeństwem instalacji produkujących czystą energię. Należy tylko mieć nadzieję, że wkrótce, takie zielone rozwiązania staną się standardem w Polsce i całej Europie.

Zobacz mapę wykonany przez nas ponad 300 instalacji! 

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________