Fotowoltaika na nowym domu, czy warto?

Wiele osób budując nowy dom stawia na eko energię i pasywne pozyskiwanie mediów, początkowo zadając sobie pytanie, czy warto? Przy nowej nieruchomości pojawia się wiele kosztów, wątpliwości, ale też pytań. Głównie o to jak oszacować prawidłową wielkość instalacji w nowym domu?  Jak ustalić moc instalacji fotowoltaicznej dla nowego domu?

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu?

Dla budynków już istniejących moc instalacji fotowoltaicznej dobierana jest na podstawie średniej wysokości rachunków za prąd w ostatnim roku. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja dokładnie odpowiada naszemu zapotrzebowaniu na prąd, nie jest ani za mała ani za duża dla naszego zużycia energii.

Dopasowana do potrzeb moc instalacji fotowoltaicznej pozwala na maksymalne obniżenie rachunków za prąd, a także optymalizację kosztów samej instalacji.

Jak określić zużycie prądu w nowym domu?

W przypadku nowych budynków oszacowanie zużycia prądu nie jest do końca precyzyjne. Nie można jednoznacznie określić ile energii elektrycznej ma być przeznaczone na osobę czy na m2 domu. Jak zaplanować fotowoltaikę na nowym domu? Aby oszacować zużycie prądu warto wziąć pod uwagę sposób ogrzewania oraz to z jakich urządzeń elektrycznych będziemy korzystać. W każdym domu znajduję się oświetlenie, ogrzewanie oraz sprzęty AGD czy RTV. Szacowane zużycie prądu przez poszczególne urządzenia jest związane z ilością domowników i czasem pracy sprzętów oraz mocą i klasą energetyczną urządzenia. Czasem określenie ilości gotowanych posiłków czy prań na “oko” może znacząco wpłynąć na faktyczną ilość zużywanego prądu, a tym samym na wielkość instalacji fotowoltaicznej. Aby bardziej precyzyjnie określić swoje zużycie na energię elektryczną możesz skorzystać również z  kalkulatora, który przygotowaliśmy dla naszych Klientów bezpłatnie. 

 Przeczytaj: Program Mój Prąd, poznaj 5 najczęstszych błędów we wnioskach!

Na jakim etapie warto rozważyć fotowoltaikę w nowym domu?

Już na etapie projektowania domu możemy uprościć późniejszy montaż fotowoltaiki i zmaksymalizować przyszłe uzyski instalacji. Planując instalację powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej powierzchni, orientacji i kącie nachylenia połaci dachowych, odpowiednim rozmieszczeniu krokwi, przewidzieć miejsce na instalację inwertera, oraz niezbędnych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Warto na tym etapie skonsultować ze specjalistą ds. fotowoltaiki, który zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Realnie instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana, kiedy dom będzie miał skończony dach i ma gotowe przyłącze elektryczne.

Zobacz mapę wykonany przez nas ponad 300 instalacji! 

Fotowoltaika w nowym domu, na co zwrócić uwagę?

Decydując się na fotowoltaikę na nowym domu powinniśmy zwrócić się do doświadczonego wykonawcy, który dokładnie oszacuje zużycie prądu lub zasugeruje poczekać na realne rachunki. Będziemy mieć wtedy pewność, że takiej firmie bardziej zależy na długofalowym zadowoleniu klienta niż na szybkim zysku ze sprzedaży niedostosowanej do potrzeb instalacji.

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________