energia elektryczna TGE

Energia elektryczna i gaz nadal w górę

Przez dwa tygodnie od naszego poprzedniego wpisu energia elektryczna i gaz wzrosły w hurcie analogicznie o 3% i o 8 %. Pisząc o rekordach w cenach energii mieliśmy na myśli stawki na poziomie ok 205-207 zł/MWh . Teraz energia elektryczna bez akcyzy i certyfikatów kosztuje już 213,7 zł/MWh (średnia cena transakcyjna na TGE z 24/05/2018 w kontrakcie na 2019 rok).  Taki poziom cen oznacza, że w 3 miesiące  energia zdrożała o 20%! Podobnie sytuacja ma się na rynku gazu ziemnego z 96 zł/MWh skoczył na 104 zł/MWh.  Dość droga zima nam się szykuje ponieważ na IV kwartał 2018 cena bazowa gazu ziemnego sięgała  112 zł/MWh.

O ile gaz ziemny można tłumaczyć wzrostem cen ropy naftowej oraz uzupełnianiem zapasów w magazynach o tyle energia elektryczna nie jest  nieodgadniona. Spółki Obrotu generują duże obroty na Towarowej Giełdzie Energii z czego można wnioskować, że nie wierzą w spadek cen. Z drugiej strony jest to bardzo niekorzystne z punktu widzenia odbiorców końcowych. Skoro wysoko kupują będą chcieli wysoko sprzedać odbiorcom końcowym.  Na przykładowym Kowalskim może obecnie nie robić to wrażenia ponieważ póki co rachunki się nie zmieniają. Rynek klientów indywidualnych jest sterowany przez Państwo i aby cokolwiek zmienić w taryfach sprzedawca musi uzyskać zgodę URE a jak wiadomo zbliżają się wybory. Nie mniej jednak proszę rozważyć czy płacąc około 260-280 zł za MWh obecnie będzie się sprzedawcy opłacało dostarczać Państwu prąd, który kupuje po 213 zł i do tego musi dodać około 50 zł dodatkowych płat i podatków. Oczywiście nie będzie się opłacało i zapewne zaraz po wyborach będzie zgoda na podwyżki dla klientów indywidualnych.

Inaczej sprawa się ma na rynku biznesowym ponieważ tu rynek jest wolny i to klient decyduje od kogo i w jakiej cenie kupuje energię. Jeszcze kilka miesięcy temu kupował ją o jakieś 50 zł netto mniej. Przedsiębiorstwa w których budżecie energia elektryczna lub gaz stanowią znaczny koszt będą zmuszone zrekompensować sobie to w cenach swoich produktów i usług.

Zachęcamy naszych do kontaktu z naszymi przedstawicielami i zabezpieczanie sobie stawek energii i gazu na kolejne lata.

Ceny Energii Elektrycznej na TGE

energia elektryczna TGEEmisje CO2

Emisje CO2

Zielone certyfikaty

Zielone Certyfikaty

Ceny Gazu Ziemnego