Dotacje na fotowoltaikę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych!

1 marca rusza pilotażowy pogram wsparcia spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych dla instalacji fotowoltaicznych od WFOŚiGW w Poznaniu. Ma to być odpowiednim programu „Mój prąd” dla mieszkańców bloków. Początkowo projekt rusza w Wielkopolsce, później ma objąć całą Polskę. W dzisiejszym materiale zebraliśmy najważniejsze informacje w związku z tym programem.

Czym jest program „Słoneczne dachy” dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych?

To nowa forma wsparcia dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy chcieliby zainwestować w panele fotowoltaiczne na dachach swoich bloków. Kierowany jest głównie do wspólnot lub spółdzielni, do których formalnie należą dachy i ściany zewnętrzne budynków, dzięki czemu właściciele mieszkań skorzystają z niższych opłata za energię elektryczną zużywaną na potrzeby części wspólnych – np. oświetlenia korytarzy, zasilania klimatyzacji, wind i bram garażowych, czy oświetlenia wokół budynków.

Takie projekty powstały już we Wrocławiu, pisaliśmy o tym: Dlaczego Wrocław płaci niższe rachunki za prąd?

Na co będzie można uzyskać wsparcie w ramach programu „Słoneczne dachy”?

Program będzie pokrywał koszty audytu energetycznego, zaprojektowania, zakupu i montażu kompletnych systemów fotowoltaicznych, czyli przede wszystkim paneli słonecznych, produkujących energię elektryczną, inwerterów, mocowań i okablowania. Środki będzie można otrzymać także na termomodernizację budynków. Ze wsparcia nie będą wyłączone także inne technologie OZE, np. mikroturbiny wiatrowe.

sloneczne dachy dotacja na panele 

Jaki będzie limit mocy i kwoty pożyczki na panele PV w ramach programu „Słoneczne dachy”?

Projekt zakłada instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW, ponieważ to jest limit mocy dla mikroinstalacji. Dotacja na ten moment, nie przewiduje limitu kwoty. Prezes WFOŚiGW w Poznaniu wspomina jednak, że beneficjenci będą sięgać po pożyczki w wysokości do 8 mln zł, ponieważ wówczas będą mogli skorzystać z najwyższego poziomu umorzenia.

Jaką część inwestycji będzie można sfinansować w ramach programu „Słoneczne dachy”?

Dotację z WFOŚiGW będzie można sfinansować do 100 % kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Ile będzie można zyskać na pożyczce w ramach programu „Słoneczne dachy”?
Pożyczka przewiduje dwie części:
1) instalacje fotowoltaiki (lub innego źródła OZE), na co przeznaczonych będzie 80 mln zł, z czego NFOŚiGW, po zakończeniu spłaty pożyczki, umorzy 10 % kwoty pożyczki oraz
2) poprawę efektywności energetycznej budynku, na co przeznaczonych zostanie 20 mln zł, a WFOŚiGW po spłaceniu tej części umorzy beneficjentom 15 % wartości pożyczki. Z obu części będzie można skorzystać łącznie lub osobno.

Kto będzie mógł otrzymać preferencyjne pożyczki na fotowoltaikę w ramach programu „Słoneczne dachy”?
Ze środków będą mogły skorzystać wyłącznie spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe. Pieniędzy nie będzie można uzyskać zatem np. na instalacje fotowoltaiczną montowaną na budynkach wielorodzinnych przez osobę fizyczną (jeżeli nawet uzyskałaby taką zgodę swojej wspólnoty). Program „Słoneczne dachy” na panele słoneczne obejmą na razie tylko Wielkopolskę. Jest to pilotażowym programem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dlatego wsparcie obejmie na razie jedynie województwo wielkopolskie.

sloneczne dachy dotacja na panele
Jakie wsparcie będzie można uzyskać w ramach programu „Słoneczne dachy”?

Pomoc będzie wypłacana w formie preferencyjnych pożyczek. Oprocentowanie w wysokości zaledwie 2 % (na swojej stronie fundusz poinformował, że będzie to „oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2% w skali roku”) jest niższe od dostępnych na rynku pożyczek i kredytów dla wspólnot i spółdzielni. Dzięki temu instalacja PV może spłacić się dużo szybciej.

Na jaki okres będzie można wziąć pożyczkę na panele fotowoltaiczne?
Spłata pożyczki ma być rozłożona na taki okres, aby raty równały się oszczędnościom na zakupie energii elektrycznej uzyskiwanym dzięki instalacji PV. W efekcie mieszkańcy bloków mają nie odczuć zmian na rachunkach za prąd w ciągu spłaty kredytu (ceny nie wzrosną, a oszczędności będą pokrywać raty), a następnie oszczędzać na dużo niższych opłatach za prąd w częściach wspólnych budynków.

Kiedy ruszy program „Słoneczne dachy”?
Wnioski do programu będzie można składać od 1 marca 2020 roku do wyczerpania alokacji. Zaproszenie do składania ofert i kampania informacyjna ruszą 1 lutego, a 19 lutego opublikowany zostanie regulamin programu.

Jak będzie można składać wnioski w ramach programu „Słoneczne dachy”?
WFOŚiGW będzie przyjmować zarówno wnioski w formie papierowej jak i elektronicznej.

Kiedy programu „Słoneczne dachy” obejmie resztę Polski?
– Będziemy chcieli zobaczyć, jak spółdzielnie i wspólnoty z Wielkopolski będą odpowiadały na ten program, aby myśleć o jego rozszerzeniu na całą Polskę – wyjaśnił podczas prezentacji programu pilotażowego Michał Kurtyka, Minister Klimatu.

Skąd będą pochodzić pieniądze w ramach programu „Słoneczne dachy”?
Program jest realizowany we współpracy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Poznaniu. Pieniądze w łącznej kwocie 100 mln zł, pochodzić będą w 80 % z NFOŚiGW, a w 20 % z WFOŚiGW.

Czy program przyjmie się w całej Polsce? Widząc, po zainteresowaniu wspólnot myślimy, że tak. Czekamy zatem na rozwój programu i już teraz zapraszamy do kontaktu.

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

 

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________