Czy instalacja fotowoltaiczna pokryje zapotrzebowanie na prąd w supermarkecie

Czy instalacja fotowoltaiczna pokryje zapotrzebowanie na prąd w supermarkecie?

W naszych warunkach klimatycznych instalacja o mocy 50 kW, na którą nie potrzeba dodatkowych pozwoleń i dokumentacji, wyprodukuje 55 MWh prądu rocznie. To praktycznie połowa tego, co średnio zużywa sklep o powierzchni 500 mkw.

Kilka dni temu w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl rozmawialiśmy na temat instalacji o mocy 50 kW, efektywności i kosztach energii a także o audycie energetycznym. Dzisiaj skrótowo podsumujemy ten temat. 

Wciąż rosnące koszta energii oraz innych mediów, wpływają bezpośrednio w dużym stopniu na koszta prowadzenia działalności. Rosnące ceny widać już na każdym kroku, w każdej branży, bo jaka dzisiaj nie korzysta z energii? Weźmy jako przykład sklepy spożywcze, okazuje się, że za około 40% zużycia energii odpowiada u nich chłodzenie, za kolejne 40% ogrzewanie a za 20% oświetlenie, dlatego tak ważne jest odpowiednie wyposażenie oraz pobór energetyczny. Oczywiście, aby szukać możliwości oszczędzania, trzeba wiedzieć, co ile kosztuje. Dlatego warto zacząć od audytu energetycznego w firmie, który pokaże czarno na białym cyfry oraz możliwości ich zmniejszenia. Jeśli mówimy o detalistach, nie ma tu obowiązku wykonywania audytów energetycznych, w większych przedsiębiorstwach, należy je wykonać co 4 lata, zostało to narzucone przez prawo. Mimo to, warto zastanowić się nad wykonaniem takiego audytu, by wiedzieć, gdzie pieniądze uciekają. Większa świadomość, może naprowadzić na pozytywne zmiany. Dalszym krokiem może być wymiana sprzętu, przemeblowanie sklepu, a także inslatacja fotowoltaiczna, chociażby o mocy 50 kW, która pokryje połowę zapotrzebowania i znacząco zmniejszy koszta energii. 

przeczytaj również:

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych – od czego właściwie zależy?

Fotowoltaika jest dla wszystkich

W ostatnich miesiącach widzimy coraz większe zainteresowanie instalacjami, nawet jeśli nie ma możliwości by pokrywały 100% zapotrzebowania, ze względu na brak miejsca na dachu, czy środki na inwestycję. Po przeliczeniu i analizie za oraz przeciw, prognozy są bardzo zachęcające. Dla przykładu jeśli mówimy o instalacji mocy 50 kW, która pracować będzie przez co najmniej 12 lat, koszt inwestycji to około 140 tys zł netto. Zwrot nastąpi już w 4 lata, ale patrząc na obecne wzrosty energii może to być nawet i 3 lata! Taka instalacja o mocy 50 kW, wyprodukuje prądu w rok o wartości 40 tys zł! 

przeczytaj również:

Jaki sposób należy wybrać montaż instalacji fotowoltaicznej?

Czy warto czekać na przełomy technologiczne?

Popularność fotowoltaiki jeszcze przez lata będzie wysoka, choć doszliśmy do pewnej bariery technologicznej ogniw krzemowych. Wzrost mocy paneli wiążę się coraz bardziej ze wzrostem ich rozmiarów. Jeszcze na początku pandemii świetnymi modułami były te o mocy 320-350 watopików (Wp) na moduł. Teraz najchętniej kupowane panele mają około 400 Wp. ale jednocześnie te panele urosły o kilka centymetrów wzdłuż i wszerz. Moc paneli jest więc większa, ale sprawność od 2 lat pozostaje bardzo podobna. Czekamy na jakiś przełom technologiczny, ale nowa technologia jest zawsze na początku droga i wiąże się z pewnym ryzykiem. Ogniwa krzemowe będą nam jeszcze długo towarzyszyć, a klienci wybierać będą rozwiązania tańsze. Nie warto więc chyba czekać na przełomowe technologie, ale rozwiązywać problemy tym, co jest dostępne w tej chwili.

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________