Ceny Energii nieznacznie w dół

Ostatnie dni na rynku energii pokazały niewielką korektę cen energii elektrycznej w kontraktach na kolejne lata. Dokładnie miesiąc temu cena energii w kontrakcie na 2019 rok osiągnęła najwyższą jak dotąd cenę 311 zł. Od tego czasu jednak cena nieznacznie spadła i ustabilizowała się w okolicach 277 zł/MWh.  Nadal jest to znacznie wyżej niż w tym samym okresie zeszłego roku jednak jest to pierwsze wyraźne przełamanie bardzo gwałtownego trendu wzrostowego trwającego niezmiennie od marca. Od prezentowanych poniżej cen hurtowych jest jeszcze bardzo daleko do cen oferowanych odbiorcom końcowym jednak każda pozytywna zmiana w tym obszarze ma przełożenie na ceny końcowe. Do stawek energii prezentowanych na wykresie należy doliczyć akcyzę oraz kolejne certyfikaty co ustawia nam poziom cenowy na poziomie około 370-400 zł/MWh dla odbiorcy końcowego.

Na tym etapie należy zwrócić uwagę na fakt, że nadal ceny regulowane dla odbiorcy indywidualnego są na poziomie 250-270 zł czyli znacznie poniżej cen hurtowych bez podatków i koniecznych certyfikatów. A od nowego roku 100 % energii ma być sprzedawane przez Towarową Giełdę Energii więc wygląda na to ze nie będzie można sprzedawać już poniżej kosztów.  

 

 

Drożejąca energia elektryczna powoduje, że coraz bardziej opłacające staje się montowanie instalacji fotowoltaicznych, których zwrot z inwestycji skraca się już nawet do 5 lat.

We wcześniejszych latach średnioroczny wzrost kosztów energii dla przedsiębiorcy wzrastał o około 6-8 % rocznie i ok. 4 % dla odbiorców indywidualnych. Mowa tutaj o kosztach całkowitych, bo nawet jeżeli nie rosła cena zakupu energii czynnej to rosłej opłaty za dystrybucję. Mając więc zagwarantowane ceny zakupu i tak płaciliśmy więcej z każdym rokiem. Pomijając aktualna sytuację i wzrost jaki ma obecnie miejsce, nawet bardzo optymistyczne prognozy pokazują ceny energii już wkrótce na poziomie większym niż 1000 zł za MWh wraz z przesyłem i stanie się to wcześniej niż nam się wydaje.  Ceny energii na tym poziomie dają stopę zwrotu z każdego kWp instalacji fotowoltaicznej w 4-5 lat. Biorąc pod uwagę ze standardowe gwarancje na urządzenia to 10-12 lat i 25 lat na uzysk energii jest to bardzo atrakcyjna inwestycja.

 

Zachęcamy do wypełnienia ankiety, na podstawie której będziemy mogli przygotować Państwu indywidualną kalkulację. Ankieta PV

Koszty Emisji CO2 do atmosfery

Nieodzownym kosztem wytwarzania energii z węgla jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Nasz kraj jak i inne państwa świata aktywnie walczą o zmniejszenie emisji do czego służą certyfikaty CO2, wliczane w cenę MWh energii elektrycznej wytworzonej z węgla.  W związku z faktem ze polska energetyka na węglu stoi, te koszty dla nas są ogromne. Koszty zakupu praw do emisji CO2 podaje się jako główny czynnik tak dużego wzrostu ceny energii co jest niewątpliwie prawdą. Ceny certyfikatów CO2 na giełdach w Europie przedstawiamy poniżej.

Zielone certyfikaty

Obowiązkowym kosztem dodatkowym są również certyfikaty OZE doliczane do ceny energii wytwarzanej z węgla. Przedsiębiorstwa energetyczne produkujące energię z OZE nie ponoszą takich kosztów a wręcz otrzymują certyfikaty OZE, które odsprzedają mniej ekologicznym firmom.

Ceny zielonych certyfikatów na giełdzie TGE przedstawia wykres poniżej. Stawki po chwilowym załamaniu znów pną się w górę, osiągając już ponad trzykrotny wzrost w stosunku do tego samego okresu zeszłego roku.

GAZ ZIEMNY

Ceny gazu ziemnego wzrastają wraz z cenami ropy na stacjach benzynowych i aktualnie kształtują się na poziomie ok. 117 zł/MWh na 2019 rok, co daje wzrost o 34 % w stosunku do poziomu z kwietnia 2018.

Podobnie ma się sytuacja z ceną gazu na I kwartał 2019, czyli na okres zimowy, kiedy jest niewątpliwy szczyt zapotrzebowania i cena się zatrzymała na 126 zł/MWh.

Przeczytaj również: Ustawa przeciwdziałająca wzrostowi cen prądu

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________