Wzrost cen energii

5 miesięcy po ustawie zamrażającej ceny…

Minęło już prawie 5 miesięcy od nocnej ustawy o zamrożeniu cen energii z 28 grudnia 2018 roku. I gdzie jesteśmy po tych 136 dniach ?

Postarajmy się podsumować fakty.

Obniżono akcyzę i opłatę przejściową. I jest to bardzo pozytywny skutek ustawy z 28 grudnia, który ma realny wpływ na odbiorcę energii.

Firmy Energetyczne cofnęły cenniki do stanu sprzed podwyżek, które wprowadziły pod koniec roku. To fakt, jednak czy to coś zmieniło? Nic. Ceny w cennikach były na średnim poziomie 379-425 zł MWh. Nasi klienci mieli ceny negocjowane znacznie niższe i cenniki ich nie dotyczyły.  Dla klientów indywidualnych nie było praktycznie żadnej zmiany. W ogóle nie zatwierdzono nowych cenników więc nie odczuliśmy zamieszania z cenami. 

Samorządy, instytucje publiczne, przedsiębiorcy i wszyscy, którzy kupują energię w taryfach C, B i A odczuli je bardzo mocno. Włącznie z tym, że przez kilka miesięcy nie otrzymywali faktur za energię.

Skutki rynkowe ustawy zamrażającej ceny

Rząd obiecywał, że w I kwartale opracuje rozporządzenie o sposobie rozliczania i rekompensowania strat. Algorytm ogłoszono ok. 14 marca i trafił do konsultacji, w których został doszczętnie zmiażdżony. Nie uwzględniał wielu elementów kosztowych sprzedawców energii, przez co spowodował ogromne oburzenie i jeszcze większe zamieszanie. Bo ci, którzy jeszcze ryzykowali sprzedaż energii w kontraktach na 2019 rok, szybko zwinęli manatki i uciekli w popłochu. Spowodowało to, że ogromna liczba przedsiębiorców  mająca umowy kończące się właśnie w 2019 roku – została na lodzie. Nikt nie chciał sprzedać im energii na bieżący rok i wpadli  do sprzedawcy rezerwowego. Przez swoją niefrasobliwość płacą za energię po 700-1000 zł MWh, a znamy przypadki, że są to stawki rzędu 1400 zł za MWh. I tak będzie do końca roku, bo firmy energetyczne boją się podjąć  ryzyko sprzedaży w tak niepewnej sytuacji prawnej.

Stan na dziś jest taki, że rozporządzenie ze wzorem na rekompensaty nadal jest w konsultacjach… włącznie z tym, że Komisja Europejska zgłasza wiele uwag co do możliwości jego zastosowania.

Zauważmy, jeszcze jedną ważną przesłankę – na początku roku ME na czele z Ministrem Tchórzewskim oraz wszystkimi politykami partii rządzącej, byli na 100% pewni, że rekompensaty nie są niedozwoloną pomocą publiczną. Od jakiegoś czasu, nie są już tego tacy przekonani włącznie z samym ministrem.

Równocześnie trafiają do nas pisma, jakie klienci niektórych firm otrzymują od swoich sprzedawców, w których ponownie podnoszą ceny (580 zł/MWh), bo nie wierzą w rekompensaty. No bo w końcu ile można czekać a przecież firma musi funkcjonować.

Pamiętajmy również, że mamy już połowę maja, a ustawa miała dotyczyć tylko tego roku.

Ustawa zamrażająca ceny: Wnioski

Sukces jaki ogłosił Rząd po uchwaleniu ustawy, okazuje się tylko bańką mydlaną, która właśnie pęka. Jak zapowiadaliśmy już wcześniej, nie należy oczekiwać obniżenia cen energii, a wręcz przeciwnie. Ceny na Towarowej Giełdzie Energii wciąż rosną i nie ma żadnych przesłanek, aby miało się coś zmienić.

 

wzrost cen energiiCeny energii na 2020-2022 rok cały czas wykazują trend rosnący. Nie jest on tak duży, jak w ostatnim kwartale zeszłego roku, jednak wszystko przed nami. Prognozujemy ceny dla odbiorcy końcowego na przyszły rok w okolicach 500 zł MWh i obawiamy się, że może się to sprawdzić.

Wynika to m. in. z cen uprawnień do emisji CO2, które już sięgnęły 27 euro za tonę, a szacujemy, że będą w okolicach 40. Nie wiele zmienia fakt, że Polska wyprzedaje swoje uprawnienia.

wzrost cen uprawnień CO2Podobnie jest z zielonymi certyfikatami , które w jednej piątej muszą być doliczone do ceny MWh trafiającej do klienta końcowego. Przy cenie 135 zł – ich koszt w MWh wynosi ok 27 zł.

W naszej analizie opieramy się na ogólnie dostępnych danych, które są łatwe do sprawdzenia i nie zawierały pobożnych życzeń ani przekonania, że jedną ustawą można wstrzymać słońce.

Zmiana trendu na rynku energii wymaga wielu złożonych działań i inwestycji, których nie podjęto od lat i teraz potrzeba czasu, aby to zmienić. Należy więc przygotować się na rosnące koszty energii, monitorować jej zużycie, zoptymalizować procesy do maksymalizacji zysków, wykonać audyt energetyczny w firmie i budynku, aby wyeliminować marnotrawstwo i wybrać odpowiedniego dostawcę energii i gazu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są odnawialne źródła energii oraz fotowoltaika. Rząd zauważył już, że nie ma wyjścia i musi wspierać OZE i dzięki temu, a także przez wzrost cen konwencjonalnej energii, instalacje fotowoltaiczne zwracają się już w 5 lat!

Polska do 2020 roku deklarowała udział OZE w miksie energetycznym na poziomie 17 % – jest ok 11 %, a pieniądze z UE płynęły…

Przeczytaj również: Nowelizacja ustawy o utrzymaniu cen energii z połowy 2018 roku

 

 

Chcesz oszczędzać na energii w domu lub firmie?

Chcesz otrzymać dofinansowanie?

Napisz do nas! kontakt@doradcyenergetyczni.com.pl  / +48 22 370 29 70

__________

Doradcy Energetyczni Sp. z o.o. to firma działająca od 2012 r. w całym kraju poprzez sieć doradców klienta i centralne biuro w Warszawie. Nasz zespół liczy 100 doświadczonych doradców energetycznych. Od 2012 doradzaliśmy ponad 3 000 klientom – o łącznym wolumenie ponad 1 000 GWh. Posiadamy kompleksową ofertę dla firm oraz osób prywatnych z zakresu: FOTOWOLTAIKA / GAZ / PRĄD / AUDYT 

__________